گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پربیننده‌ترین سریال‌های دنیا در ایران کدامند؟

یک روزنامه‌نگار گفت: سریال "بازی تاج و تخت"، "چرنوبیل " و سریال‌هایی که امکان دانلود آن‌ها از طریق سایت‌های مختلف وجود دارد بیشتر دیده می‌شوند.

1399/04/05
|
10:35
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حمید صنیعی منش فعال رسانه‌ای، احسان رشیدی خبرنگار و محمد ناصر احدی روزنامه‌نگار در برنامه "گفتگوی فرهنگی" در رابطه با سریال‌های محبوب روز جهان مصاحبه کردند.

صنیعی منش علت استقبال بیشتر مردم از سریال‌های خارجی نسبت به فیلم‌های سینمایی را در تنوع سبد و وجود انواع و اقسام ژانرها برای مخاطبان دانست و گفت: این سریالها عموماً از درام جذاب و بسیار قوی و ساختارمند و لایه لایه برخوردارند که به مرور با هر قسمت سریال به هسته مرکزی داستان نزدیک‌تر می‌شویم و در عین حال ارتباط ویژه‌تری هم با بقیه عناصر داستان برقرار می‌کنیم.

*فقر ژانر عامل گرایش جوانان ایرانی به سریال‌های خارجی

وی افزود: این سریال‌ها ژانرهای متعددی دارند و این خیلی مهم است برعکس ما که در فضای رسانه‌ای و هنری کشورمان با فقر ژانر مواجهیم و این درحالیست که مخاطب جوان به شدت علاقمند به تنوع ژانری است.

این فعال رسانه‌ای همچنین گفت: محتوای این سریال‌ها زمینه‌های مختلفی مانند اسطوره‌ای، تاریخی، فکری و حتی ورزشی و علمی را در برمی‌گیرد و به عنوان یک ویژگی خاص کمک زیادی به رشد این سریال‌ها کرده است.

صنیعی منش با اشاره به اینکه فضای مجازی و تلگرام فضایی برای انباشت کانال‌های دانلود فیلم‌ها و سریال‌ها هستند افزود: سریال‌ها به اندازه‌ای از این فضا تبلیغات می‌کنند که آن را به یک فضای رسانه‌ای و اطلاع رسانی دقیقی تبدیل کرده‌اند.

وی بر این باور است که سریال‌سازی غرب در حدی ذائقه مخاطبان ایرانی را تغییر داده که مخاطبان برای ذائقه‌های جدیدشان هم خود به خود به سراغ سریالهای خارجی می‌روند.

*جوانان ایرانی با سریالهای نمایش خانگی قانع نمی‌شوند

این فعال رسانه‌ای یادآور شد: بخش خصوصی و شبکه نمایش خانگی با ساخت سریال در ژانرهای مختلف مانند "هم گناه " و "شهرزاد" تا حدودی در کنار صدا و سیما موفق شد که ذائقه جدید مخاطبان را اقناع کند اما باید در نظر داشت که مخاطبان جدی سریال‌های خارجی ما بچه‌های دهه 70 و 80 هستند که کمتر تلویزیون و شبکه نمایش خانگی را دنبال می‌کنند و لذا خیلی نمی‌توانند با این سریال‌ها قانع شوند.

صنیعی منش ادامه داد: تا زمانی که صداوسیمای ما فصل نقد جدی این سریال‌ها را در تلویزیون شجاعانه و با صراحت نداشته باشد اتفاق خاصی در حوزه سریال سازی ما نخواهد افتاد.

*تقدیس خانواده در هالیوود!

وی با اشاره به تقدیس و ستایش خانوادگی و زندگی در فیلم و سریال‌های هالیوود گفت: با توجه به بحران‌هایی که در جوامع آن‌ها در حوزه خانواده وجود دارد سعی می‌کنند که با ساخت سریال، جوانان را به خانواده گرایی تشویق کنند.

ما حتی در سریال "هوم لند" که یک سریال ایران و اسلام هراسی است و بر اساس سریال اسرائیلی هم ساخته شده اما شاهدیم که خانواده را ستایش می‌کند. گرچه خانواده‌ای که آنها نشان می‌دهند منطبق با معیار و فرهنگ خودشان است اما این یعنی زنگ خطر را احساس کردند و به خانواده می‌پردازند و سوال اینجاست که آیا سینما و به ویژه سریال‌های نمایش خانگی هم به این موضوع می‌پردازند؟!

*شکست مأموریت موساد در سریال " تهران "

در ادامه، احسان رشیدی خبرنگار درباره سریال "تهران" گفت: پخش‌کننده این سریال کشور کاناداست و به تازگی هم در حال پخش است. موضوع این است که یک مأمور موساد قرار است به پدافند هوایی ایران نفوذ کند. این فرد در اغتشاشات 88 هم حضور دارد و همکاری می‌کند اما در نهایت مأموریتش شکست می‌خورد.

*سریال "خلافت" ضد اسلام است

این خبرنگار همچنین در رابطه با سریال "خلافت" گفت: خلافت یک سریال سوئدی است که به همکاری سوئد در نابودی داعش اشاره می‌کند و طوری روایت می‌کند که گویا سوئد داعش را در رقه دمشق نابود کرده است. این سریال تاریخ را جعل کرده و ضد اسلام است.

*"چرنوبیل" و "بازی تاج و تخت" از پربیننده‌ترین سریال‌های دنیا

همچنین در ادامه، احدی روزنامه‌نگار در پاسخ به سوالی درباره پربیننده‌ترین سریال‌های غربی در ایران گفت: این موضوع نیازمند یک کار آماری است و دقیق نمی‌توان گفت اما با مراجعه به آمار IMDV می‌توان حدس زد که سریال "بازی تاج و تخت"، "چرنوبیل " و سریال‌هایی که امکان دانلود آنها از طریق سایت‌های مختلف وجود دارد بیشتر دیده می‌شوند.

وی متذکر شد: بعد از موفقیت سریال "چرنوبیل"، دیدن مینی سریال‌ها خیلی بیشتر رواج پیدا کرده است چون هم خیلی کوتاه ترند و هم برای کسانی که حوصله و یا امکان دسترسی به همه قسمت‌های یک سریال را ندارند جذاب تر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی