گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

شروع انقلاب اسلامی هنرمندانه بود

شاعر حوزه انقلاب اسلامی گفت: هنگام ورود امام خمینی (ره) به ایران در سال 57 پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم سرود "خمینی ای امام" و "برخیزید ای شهیدان" خوانده شد و این به معنای شروع هنرمندانه انقلاب اسلامی است.

1399/04/10
|
08:20

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، عبدالرحیم سعیدی راد نویسنده و شاعر حوزه انقلاب اسلامی با "گفتگوی فرهنگی" در رابطه با راه های نرفته هنر انقلاب اسلامی مصاحبه کرد.

شاعر حوزه انقلاب اسلامی با بیان اینکه هنر در بین مردم حد و مرزی ندارد گفت: زبان هنرمند همه فهم است و هنرمند هم همه اقشار جامعه را در برمی گیرد مانند بسیاری از روحانیون که شاعرند و حتی بنده روحانی سراغ دارم که هم مسجمه ساز است و هم شاعر.

سعیدی راد با اشاره به اینکه زبان هنر از اندیشه افراد نشأت می گیرد افزود: هنر امری ذاتی و زاییده اندیشه است و هر کسی اندیشه اش را در قالب اثر خود از تابلوی نقاشی گرفته تا یک قطعه شعر بروز می دهد.

وی با اشاره به اینکه شروع انقلاب اسلامی با هنر بود یادآور شد: یک نکته جالب در زمان ورود امام خمینی (ره) در 12 بهمن 1357 این بود که پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم سرود "خمینی ای امام" و "برخیزید ای شهیدان" خوانده شد و این به معنای شروع هنرمندانه انقلاب اسلامی است.

این نویسنده در رابطه با کم کاری ها در تبیین ماهیت انقلاب و هنر انقلاب اسلامی گفت: من معتقدم که اگر زمینه و بستر لازم فراهم شود موضوع هم برای مردم تبیین خواهد شد مثلاً از حماسه گوهرشاد تا به امروز 85 سال می گذرد و در این سالها حتی به اندازه انگشتان یک دست هم درباره این موضوع شعر گفته نشده است اما ما خودمان فراخوان دادیم و دوباره موضوع را مطرح کردیم و بدین ترتیب کتاب اول چاپ شد.

سعیدی راد با انتقاد از اینکه نظام آموزش و پرورش ما اداری برخورد کرده و نه هنری گفت: مدارس پول می گیرند که به دانش آموزان صرفاً آموزش دهند و اگر پولی نباشد هیچ ذوقی برای کمک به دانش آموز و یا هنرجو ندارند درصورتیکه اگر از این حالت خارج شویم ذات هنرمندی هم در دانش آموزان ما پرورش پیدا می کند.

شاعر حوزه انقلاب اسلامی تأکید کرد: اگر کسانی که در رأس قرار دارند از معلم گرفته تا افراد در وزارتخانه ها عاشق و دغدغه مند نباشند نمی توانند ارتباط درستی با جامعه هنری و مردم برقرار کنند.

سعیدی راد با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی با هنر آمیخته است گفت: حوزه اندیشه و هنر اسلامی بعدها به نام "حوزه هنری" تغییر نام پیدا کرد و معتقدم که امروز مسئولان و هنرمندان باید به همان حرفهایشان و به فضای اجرایی هنر برگردند و راه خود را پیدا کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی