گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

کم کاری متولیان در شناساندن ترکیب هنر و زندگی معنوی

یک استاد دانشگاه از کم کاری رسانه ها و متولیان فرهنگی در حوزه شناساندن ترکیب هنر و زندگی معنوی به جامعه انتقاد کرد.

1399/04/10
|
10:15
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر سعید حسن زاده نویسنده و شاعر، مشاور معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و استاد دانشگاه علم و صنعت با برنامه "گفتگوی فرهنگی" در رابطه با راه های نرفته هنر انقلاب اسلامی مصاحبه کرد.

حسن زاده معتقد است که تبیین اندیشه ها، ماهیت هنر و ماهیت انقلاب اسلامی به عنوان سه رکن اصلی می توانند راه های نرفته هنر انقلاب اسلامی را برای ما آشکار کنند.

وی ماهیت انقلاب اسلامی را پدیده عجیبی می داند که متاسفانه آنگونه که باید برای مردم تبیین نشده و قدر و منزلت اصلی خود را در اذهان پیدا نکرده است.

مشاور معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در رابطه با وجه تمایز انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب ها اظهار داشت: انقلاب ما برخلاف انقلاب های دیگر پدیده شورشی نبود. فوکو جامعه شناس غربی درباره انقلاب ما می گوید: " من همراه مردم ایران در خیابانها دویدم و راهپیمایی ها را از نزدیک دیدم، انقلاب اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و من شعور و هوشمندی بالایی در این فضا می بینم."

وی معتقد است که انقلاب اسلامی یک حرکت آگاهانه و مردمی بوده و نمی توان انقلاب اسلامی را انقلاب اقتصادی یا سیاسی به معنای عام تعریف کرد چراکه انقلاب ما قیام علیه نفس و استکبار بود و باید انقلاب را با عنوان رشد انسانیت تعریف کرد.

حسن زاده در بخش دیگری از این گفتگوی فرهنگی اظهار کرد: هنر ترکیبی از لطافت و ظرافت و زبانی است که قدرت ماندگار کردن بقیه مسائل را هم دارد.

این استاد دانشگاه از کم کاری رسانه ها و متولیان فرهنگی در حوزه شناخت ترکیب هنر و زندگی معنوی انتقاد کرد و گفت: ما باید تلاش مان را روی دولت مردمی متمرکز کنیم و تجلی اراده مردم در یک اراده جمعی و نه شخصی اتفاق بیفتد.

وی همچنین نظام آموزشی در ایران را یک سنت قدیمی خسته توصیف کرد و گفت: در ذهن ما اینگونه جا افتاده که هرچه دانش آموز پرشورتر باشد دانش آموز بدتری است و هرچه ساکت و آرام تر و بی حالتر دانش آموز بهتری است. این نوع نظام آموزشی هنر و خلاقیت را در وجود بچه ها می کُشد اما در حال حاضر کرونا فرصتی را فراهم کرده که به گونه های دیگر تعلیم و تربیت هم فکر کنیم.

حسن زاده تحول جدی در نگاه مدیریتی کشور را ضروری خواند و گفت: در حال حاضر با مسن شدن و از کار افتادن بخش زیادی از مدیران کشور، شاهدیم که نسل جوان و خوش ذوق و مستعد کشور در حال ورود به عرصه مدیریت است.

اگر رزومه تحصیلی برخی از این مدیران مسن را حتی در صدا و سیما بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که با هزاران پشتیبانی و مشقت مدرک دیپلم دارند و متاسفانه در جایگاه بالای مدیریتی هم قرار می گیرند.

مشاور معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مردم ما صحنه های شگفت انگیزی خلق کردند که هر کدام لطیف ترین پدیده های انسانی را رقم زده اند بنابراین هنرمندان ما نیازی به تخیل برای صحنه سازی ندارند.

حسن زاده تأکید کرد: مدیریت هوشمند و جوان ما باید متوجه شود که این مردم دائم در حال خلق این صحنه ها هستند لذا باید فهرستی از این فعالیتها را هم تهیه و به سمت آزاد اندیشی جهت دهی کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی