گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

جایزه جهانی کتاب امسال با شیوع کرونا از نظر کمیت با دوره‌های قبل متفاوت است

حیدری در رادیو گفت‌وگو بیان داشت: کرونا باعث شده در تامین کتاب‌ها با مشکل مواجه شویم و بر اثر تعطیلی نمایشگاه‌های جهانی امسال آثار کمتری در این جایزه شرکت داده شده‌اند.

1399/06/26
|
11:53
|

احمدعلی حیدری دبیر جایزه جهانی کتاب سال در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت و گو اظهار کرد: سی‌و‌هفتمین‌ دوره جایزه کتاب سال و بیست و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب امسال نسبت به سال‌های گذشته یک تفاوت عمده دارد. در دوره‌ای به سر می‌بریم که با بحران کرونا مواجه هستیم که تمام مناسبت‌ها را تحت شعاع قرار داده است، به همین دلیل بخشی از فعالیت‌ها از این مساله تاثیر پذیرفته است.

وی ادامه اداد: با شیوع کرونا ارتباط‌هایی که با نمایشگاه‌های بین المللی شکل می‌گرفت محدود شده و با توجه به اینکه بخشی از نیازهای مربوط به تهیه کتاب‌ها را از نمایشگاه‌هایی چون فرانکفورت و ابوظبی و پکن تامین می‌کردیم این بار در تامین آثار مورد نیاز دچار مشکل شدیم و به همین دلیل ناچار شدیم در جریان ارتباط مستقیم با ناشران و مجموعه‌ها کتاب‌ها را تامین کنیم که از نظر کمی در فعالیت‌های جایزه جهانی اثرگذار بود.

احمدعلی حیدری تصریح کرد: این شرایط باعث شد لاجرم بیشتر از گذشته سراغ آثار الکترونیک و دیجیتال برویم و ناشران معتبری همچون گوته و دانشگاه‌های بزرگ تقریبا در کنار چاپ آثار به شکل دیجیتال هم با هزینه‌های کمتر آثار را منتشر می‌کنند و بخشی ار نیاز‌های ما از این طریق تامین شد.

دبیر جایزه جهانی کتاب سال درباره اعتبار جهانی این جایزه گفت: جایزه جهانی کتاب در 27دوره گذشته فراز و فرودهای زیادی را طی کرده و اکنون به عنوان یک برند جهانی شناخته شده است و با بررسی اخبار کرسی‌های ایران شناسی و اسلام شناسی این جایزه در این محافل قابل توجه و معروف است و بسیاری از اعضای آنها تاکنون در بخش‌های مختلف این جایزه بزرگ تقدیر شده‌اند.

وی ادامه داد: جایزه جهانی کتاب سال به طور عمده در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی است که زیر مجموعه هر شاخه گسترده است و در جهان اسلام شرکت کنندگانی داریم اما جایزه منطقه‌ای کتاب جمهوری اسلامی ایران در ذیل جایزه جهانی کتاب سال نیز تعریف شده است.

وی در پایان گفت: فعالیت مستشرقین و اسلام شناسان و ایران شناسان به طور مثال در آلمان متکی بر منابع غنی است که در دسترس دارند و معمولا آثار آنها در جنبه علمی بر اساس متدولوژی پویا و منابع بهتر نسبت به دیگر آثار بهتر است و برای رفع این مشکل جایزه منطقه‌ای طراحی شد که سال گذشته در هند برگزار کردیم و در صورت امکان امسال در سطح کشورهای عضو اکو برگزار می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی