گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عدم مرکزیت نشر کتاب در فضای مجازی تهدید جدی برای ناشران و پدیدآورندگان است

حسینی‌نیک در رادیو گفت‌وگو تکثیرهای غیرقانونی از کتاب در فضای مجازی را از مهمترین و جدی ترین تهدیدهای حوزه نشر و تضییع حقوق ناشر و پدیدآورنده عنوان کرد.

1399/07/07
|
13:35
|

سید عباس حسینی‌نیک، مدیر انتشارات مجد در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو درباره وضعیت کشور در حوزه قاچاق کتاب گفت: مهمترین تهدید حوزه نشر تکثیر غیرقانونی کتاب است که هم به شکل فیزیکی و کاغذی و هم به شکل الکترونیکی در فضای مجازی رخ می‌دهد و تاکنون وضعیت تکثیرهای غیرقانونی فیزیکی تهدید جدی تری تلقی می‌شود ولی در یک بازه زمانی با تغییر در وضعیت فرهنگی مطالعه این تهدید در فضای مجازی به شکل جدی تری مطرح شد.

وی افزود: کتاب حاوی محتوای قابل عرضه و نقل و انتقال در فضای مجازی است و چنانچه مسئولان فضای مجازی و مسئولان قضایی و ناشران و پدیدآورندگان این معضل را جدی نگیرند با مشکلات غیرقابل جبرانی روبرو می‌شویم.

مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی گفت: تفاوتی بین آثاری که نخستین بار در کشور منتشر می‌شوند با آنچه در خارج از کشور برای اولین بار منتشر می شود و بعد به داخل کشور می‌آیند بر اساس ماده 22 قانون مولفان و هنرمندان وجود دارد و در این قانون تعیین شده که ما از حقوق مادی آثاری حمایت کنیم که برای نخستین بار در ایران منتشر می‌شوند.

حسینی نیک به عضویت کشورهای متعدد در کنوانسیون برن اشاره کرد و بیان داشت: در سال 48 که این قانون معین شد تا سال 1368 حتی ایالت متحده هم عضو آن نبود و چون این عضویت اختیاری است بر اساس تسریع جریان علم به داخل کشور و با وجود شرایط تحریم ما به کنوانسیون برن نپیوستیم و چون علم از طریق کتاب وارد می‌شود پس تازمانی که تحریم‌هایی خلاف قوانین بین المللی وضع و وجود دارد نباید برای پیوستن به این کنوانسیون اصرار داشته باشیم، اما مساله اساسی در داخل کشور موضوع کتاب‌های خارجی نیستند.

مدیر انتشارات مجد تصریح کرد: یکی دیگر از مصادیق تضییع حق پدید آورنده مساله ترجمه است، آثار تالیفی خارجی را مترجمان متعدد می‌توانند ترجمه می‌کنند. اما متاسفانه بنابر دلایل رونق اقتصادی ترجمه‌های رونویسی با اندکی تغییر که نشود در دادگاه محکوم کرد وجود دارد که ترجمه‌های گوناگون از یک کتاب در بازار عرضه می‌شود و از خسارت‌های نپیوستن به کنواسیون برن است.

وی برای مقابله با شبکه توزیع گسترده و توانمندی که آثار تکثیر شده غیر قانونی را عرضه می‌کند گفت: با هماهنگی‌های انجام شده بین اتحادیه کتابفروشان و دادسرای فرهنگ ورسانه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا حدودی این مساله کنترل شده است و محل‌های عرضه مستقیم شناسایی و انبارها پلمپ شد. اما امروزکتاب به شکل غیرقانونی و با نقض حقوق پدیدآوردنده و ناشر با شعار حمایت از ترویج فرهنگ کتابخوانی در فضای مجازی منتشر می‌شود و در این فضا کتاب بالای صدهزار دانلود را شاهدیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی