گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

شبکه توانمند توزیع مویرگی کتاب‌های قاچاق به حوزه نشر ضربه می‌زند

مرتضی چشمه نور در رادیو گفت‌وگو شبکه توزیع کتاب‌های قاچاق را یکی از عوامل حیات تکثیرغیرقانونی کتاب‌ها عنوان کرد و گفت: باید با این شبکه توزیع گسترده و توانمند به شکل جدی برخورد شود.

1399/07/07
|
14:15
|

دکتر چشمه نور فعال حوزه نشر در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو با موضوع تکثیرغیرقانونی کتاب در کشور گفت: دغدغه بیشتر ناشران و فعالان فرهنگی حوزه کتاب مساله نشر و توزیع غیرقانونی کتاب‌ها است، پیشتر کتاب‌های قدیمی در چاپخانه‌های زیرزمینی منتشر شده و با قیمت بالا به اسم کتاب قدیمی به فروش می‌رسید اما امروز کتاب‌های پرفروش مانند رمان، کمک آموزشی و تخصصی رشته‌های مختلف بدون در نظر گرفتن هزینه‌هایی که ناشران به شکل قانونی داشتند در چاپخانه‌های زیرزمینی به صورت انبوه تکثیر می‌شود و در پخش و توزیع با تخفیف بالا زیر قیمت ناشر اصلی عرضه می‌شود.

وی یکی از مشکلات این حوزه را پخش مویرگی ساماندهی شده دانست و گفت: در نشر غیرقانونی کتاب‌ها اگر محلی برای توزیع نباشد این اتفاق متوقف می‌شود اما شبکه توزیع مویرگی آثار تکثیر شده در چاپخانه‌های زیرزمینی که گاهی با 50 تا 60 درصد زیرقیمت کتاب‌ها را عرضه می‌کنند باعث تداوم این اتفاق و فشار مضاعف بر ناشر قانونی است.

چشمه نور ادامه داد: حق تکثیر و حق مؤلف به عنوان یک مساله بین المللی بهتر است رعایت شود حتی اگر ما عضویت کنواسیون برن را نپذیریم اما این مورد در خصوص کنواسیون برن به عنوان یک معاهده بین‌المللی از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است، در کشور ناشری که حق ترجمه و نشر کتابی را خریداری کرده است آیا از سوی اتحادیه ناشران و وزارت ارشاد سیاست‌های تشویقی برایش درنظر گرفته‌اند؟ پس اگر ما در قانون گذاری کشور به مساله تشویق و تنبیه توجه کنیم و با حمایت‌هایی در قالب یارانه و... از ناشرانی که خودخواسته از این قانون بین المللی پیروی می‌کنند می‌توانیم تاحدودی با مشکلات تکثیرغیرقانونی را کنترل کنیم. از طرفی باید ناشرانی که کمتر به این مساله توجه دارند کمتر از حمایت‌هایی چون حواله کاغذ و.. برخوردار شوند.

وی در پایان گفت: چاپ غیرقانونی زیرزمینی گاهی حتی بدون نام ناشر اتفاق می‌افتند که بیش از هرچیزی حیات نشر را تهدید می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی