گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

برای مقابله با قاچاق باید فرهنگ‌سازی کرد

یک فعال حوزه نشر در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: فرهنگ سازی برای نخریدن کتاب چاپ قاچاق و نظارت بر شبکه توزیع می‌تواند این مساله را تا حد زیادی محدود کند.

1399/07/07
|
16:15
|

مژگان سبزیان فعال حوزه نشر در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو درباره موضوع قاچاق کتاب به فعالیت‌هایی که در حوزه نشر برای معرفی ایران دارند اشاره کرد و گفت: یکی از مصادیق مهم در حوزه فرهنگ بازنمایی پیشینه تاریخی کشور است که کتاب ابرازی برای این امر مهم تلقی می‌شود و ما در قالب انتشاراتی بر پایه تحقیق و تالیف جاذبه‌های گردشگری ایران به معرفی فرهنگ و تاریخ کشور می‌پردازیم.

وی ادامه داد: این نوع کتاب‌ها نه تنها در کشور بلکه در نمایشگاه‌های بین المللی از جمله نمایشگاه فرانکفورت با استقبال خوبی روبرو شد و به نوعی دیپلماسی فرهنگی در تالیف آثار وجود دارد.

وی درخصوص شاخص اصلی کتاب‌های توریستی در کشورمان گفت: با توجه به این مساله که قوانین کشور بویژه نوع حضور در سواحل دریا با دیگر کشورها متفاوت است و همین مساله نوعی جاذبه است، پس گردشگران خارجی به دنبال موارد مشابهی که در دیگر کشورها امکان بازدید دارند نیستند و به سراغ دیدنی‌ها و جاذبه‌های فرهنگی مخصوص ایران و جشنواره‌های فرهنگی می‌روند و در این کتاب‌ها به این موضوع اشاره می‌شود.

سبزیان درباره وضعیت کنونی تکثیر غیرقانونی کتاب در کشور گفت: دراین بحث دو موضوع چاپ کتاب‌های غیر قانونی و همچنین تکثیر غیرقانونی کتاب‌هایی که از سوی ناشران به چاپ رسیده و در بازار موجود است مطرح می‌شود و فروش غیرقانونی کتاب هم در قالب PDF و گاهی حتی از سوی برخی از ناشران با نقض قانون کپی رایت اتفاق می‌افتد.

وی افزود: ناشران با گردش مالی بالا هم کتاب‌های ناشران دیگر را بدون اینکه حق انتشار را دریافت کرده باشند منتشر کرده و به فروش می‌رسانند و حتی کتاب‌های زبان اصلی نیز در مبادله ناشران و مردم جریان دارد پس با وجود این فرهنگ نهادینه شده دور از انتظار نیست که با تکثیرغیرقانونی کتاب هم مقابله جدی نشود.

این فعال حوزه نشر ایرانگردی به قوانین حق چاپ و نشر اشاره کرد و گفت: کانال توزیع در ایران باید قانونمند شده و در بخش توزیع کتاب‌های چاپی و حتی ‌ای بوک‌ها بر آن نظارت شود تا ممیزی‌ها و مجوز‌ها واسطه‌ها را حذف کند.

سبزیان تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجوز چاپ کتاب‌ها گاهی اجازه تنها یکبار چاپ را می‌دهد. وزارت ارشاد نیز در یارانه کاغذ به ناشران موظف به شمارش چاپ‌ها بود اما در سال‌های اخیر این رخ نداد و بارها کاغذ با اعلام وصول داده می‌شود و این سهل انگاری‌ها در کنار چاپ‌های دیجیتالی که امکان کپی با کیفیت دارند بحث قاچاق کتاب را تسهیل کرده درحالی که کیفیت چاپ اصلی در تکثیر غیر قانونی می‌تواند موثر باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی