صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک عضو اتاق بازرگانی گفت: در سیاست خارجی باید اجماع داشته باشید، اگر این اجماع وجود نداشته باشد و هر کس از هر تربیونی استفاده کند و با سخنان تنش‌زا روابط را بهم بزند، تلاش‌های دستگاه دیپلماسی را بی‌اثر می‌کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی تقویت دیپلماسی هوشمند و ارتقاء سطح روابط با همه کشورها به ویژه همسایگان) با حضور محمدحسین برخوردار، عضو اتاق بازرگانی ایران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدحسین برخوردار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: ما باید تنش‌زدایی و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم، وقتی یک تاجر با طرف خارجی خود مذاکره می‌کند، ممکن است مذاکرات با یکدیگر به دعوا بکشد اما بعد از مدتی باز هم با یکدیگر مذاکره کنند و حتی به توافقاتی برسند، توافقاتی که منافع دو طرف مذاکره را در بربگیرد و منجر به تبادلاتی بشود. لذا در مذاکره باید از نهایت دیپلماسی استفاده کرد که بتوان ارتباطات را گسترش داد و در این ارتباطات از موضع بالا با هیچ کشوری برخورد نکرد.

وی افزود: نباید در برقراری ارتباط با سایر کشورها به قدرت سیاسی و نظامی کشور غره شد و کشورهای دیگر را از موضع پایین ببینیم، در برقراری ارتباط با سایر کشورها باید به دستگاه دیپلماسی میدان داد و تلاش کنیم با اعتماد به دست‌اندرکاران دیپلماسی ارتباطات خود را توسعه دهیم. میدان به دیپلمات و دیپلماسی در روزگار کنونی بسیار موثر است و دیپلمات‌ها با تکیه بر ارتباطات، دانش و قدرت چانه‌زنی می‌توانند راهگشای بسیاری از ارتباطات و تبادلات تجاری و اقتصادی شوند.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: از طرفی باید در سیاست خارجی اجماع داشته باشید، اگر این اجماع وجود نداشته باشد و هر کس ساز خودش را بزند و از هر تربیونی استفاده و موازی کاری کند و با سخنان تنش‌زا روابط را بهم بزند، تلاش‌های دستگاه دیپلماسی را بی‌اثر می‌کند و در نتیجه آن طور که باید کارها پیش نمی‌رود. لذا باید در رابطه سیاست خارجی، اجماع به وجود بیاید و برای این اجماع، سران سه قوه باید با هم هماهنگ باشند.

محمد برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در چین اجماع سیاست خارجی به وجود آمد و با تکیه بر این سیاست توانستند که اقتصادشان را جهانی کنند و امروز به یکی از قدرت‌های اقتصادی تبدیل شوند. قدم دیگری که در سیاست خارجی باید مدنظر قرار گیرد، تصویری است که از ایران به سایر کشورها ارائه می شود، اگر سیاستمداران ما در تریبون‌های رسمی مرتبا بر نقص و مشکلات تکیه کنند تا اینکه بخواهند از نکات مثبت کشور بگویند، زیرا در میان مشکلاتی که وجود دارد، نقاط قوتی هم هست که تکیه بر این نقاط قوت و مثبت می‌تواند در روابط سیاسی و بین‌المللی بسیار تاثیرگذار باشد. اگرچه در این میان سیاستمداران ما با دپیلمات‌های کشورهای مختلف دیدار می‌کنند و در نشست‌هایی ممکن است پروتکلی نیز امضا شود، اما در اغلب اوقات این تفاهم نامه‌ها و پروتکل‌ها پیگیری نمی‌شود.

مرتبط با این خبر

  • قطع دیپلماسی با اروپا؛ نگاه غلط افراطی است

  • روابط اتحادیه اروپا با عربستان، چهره هنجاری آن را خدشه دار کرده

  • ترامپ در فضای بین‌المللی به آقای توئیتی معروف شده است

  • تحریم یکی از بارزترین و غیرموجه‌ترین جنبه‌های تروریسم اقتصادی است

  • واکاوی ماهیت و ابعاد تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در چارچوب تروریسم اقتصادی

  • مسئولان نظر لطف به احزاب سیاسی ندارند

  • قانون اساسی در رابطه با جایگاه احزاب نیازمند اصلاحات جدی است

  • نماینده های مجلس هنوز نمی دانند منظور دشمن از تروریسم،حزب الله است!

  • اصلی‌ترین کارکرد عملیات روانی، ایجاد تردید است

  • ایران در حوزه مقاومت و ضد مقاومت رسانه‌ای کاری انجام نمی‌دهد