گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

اقبال جریان ملی گرا و نهضت آزادی به سمت منافقین بود

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه زمانی چریک های منافقین در کشور شماری بسیار بیستر از نیروهای سپاه داشتند، گفت: آنها مورد اقبال نهضت آزادی و جریان ملی گرا قرار گرفتند.

1399/04/09
|
15:29

یعقوب توکلی در مصاحبه تلفنی با برنامه "گفت وگوی سیاسی" سازمان منافقین را به نسبت سایر جریان های اوایل انقلاب که هنوز بافت تشکیلاتی نداشتند، منسجم تر دانست و اظهار کرد: منافقین در روزهای نخست انقلاب، به سمت حرکتی سازمان یافته برای تصاحب کامل این جریان پیش رفت.

وی به پررنگ بودن تبلیغات و ادعاهای این سازمان اشاره کرد و افزود: باید به هدف گذاری سازمان برای تصاحب قدرت توجه کرد.

*تطبیق منافقین با یک کتاب

توکلی با معرفی کتاب "شورش گری و ضد شورش گری" اظهار کرد: اگر با این کتاب آشنا نباشیم، بسیاری رفتارهای سازمان منافقین را تحلیل نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: رفتارهای سازمان طی دوره بعد از پیروزی انقلاب تا حدود زیادی بر اساس دستورالعمل های این کتاب پیش روی کرده است و مشخص شده تحرکات سیاسی را چگونه انجام داده و دولت مرکزی را با تبلیغات و شایعه دچار مشکل کرده است.

*میراث خواهی از انقلاب به سبک منافقین

توکلی خاطرنشان کرد: سازمان منافقین سعی کرد همه میراث انقلاب را مطالبه کند و به کمترین دستاوردها رضایت نمی داد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی آموزش نیروی نظامی درون سیستم و تبلیغات منفی را دو کار اصلی این گروه دانست و گفت: زمانی که اعضای رسمی سپاه پاسداران حدود 30 هزار نفر بود، رادیو بی بی سی اعلام کرد مجاهدین خلق در ایران 100 هزار چریک تربیت کرده است.

*منافقین قصد تصاحب انقلاب اسلامی را داشتند

توکلی با بیان اینکه این نیروها سعی در تصاحب حکومت داشتند، رویه این افراد را ناظر بر فداکاری حداکثری برای رهبر گروه عنوان کرد و گفت: این تصورات فرقه گرایانه بود و شکل گیری این وضعیت نیروها را برای اتخاذ رفتار خشونت آمیز آماده کرده بود.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی اظهار کرد: این سازمان با مبانی لیبرالی و چپ دچار التقاط بود؛ لذا چندگانگی فکری این گروه با تعارض با ساختار مرجعیت شیعه بود که تنها ناظر بر سال 54 هم نبود.

توکلی گفت: رجوی و خیابانی نمایندگان التقاط راست یا لیبرالی سازمان بودند که در جریان انقلاب بالا آمده و به شدت توسط سران نهضت آزادی و رئسای جریان ملی گرا مورد اقبال قرار گرفتند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی