گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس اسبق مركز مطالعات فلسطین مطرح كرد: چرا اسرائیل برای جلب حمایت بحرین و امارات تقلا می‌کند؟

سلطان‌شاهی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اگر کشوری مثل بحرین و امارات رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد، این کشور از لحاظ اقتصادی می تواند نفسی بکشد.

1399/07/21
|
10:47
|

علیرضا سلطان شاهی در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اگر بخواهیم یک تحلیل واقعی از تحولات مربوط به موجودیت رژیم صهیونیستی ارائه کنیم و نتیجه ای به دور از فضاهای تبلیغاتی به دست بیاریم متوجه می‌شویم که اسرائیل چطور ظرف 70 سال این موجودیت را تدوام بخشیده است.

رئیس اسبق مرکز مطالعات فلسطین بیان کرد: دو دلیل اصلی برای به وجود آمدن رژیم صهیونیستی می‌توان در نظر گرفت که نخستین آن توطئه یهودیان ثروتمند و دیگری خریداری سران کشورهای اسلامی می‌باشد.

سلطان شاهی گفت: در بحث توطئه یهودیان ثروتمند، این امر از سال 1987 میلادی آغاز شد و عملا یک پدیده استعماری شکل گرفت اما صهیونیست ها و توطئه آن ها کافی نبود، چراکه این منطقه دارای ملت های مسلمان و اعرابی بود که ساختاری قوی از لحاظ تمدن و سیاست داشتند و به راحتی نمی توانستند یک موجودیت غیر را بپذیرند.

وی تصریح کرد: تنها راه این بود که سران این ملت ها خریداری شده و با جنبش صهیونیسم همراه شوند که این امر رخ داد و تاکنون هم ادامه داشته است.

رئیس اسبق مرکز مطالعات فلسطین بیان کرد: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری، برای از بین بردن رژیم صهیونیستی اسباب و عللی وجود دارد که آن‌ها باید عملی شود، اما به طور قطع و براساس سنت الهی، باتوجه به اینکه این رژیم یک رژیم کاذب است از بین خواهد رفت.

سلطان شاهی در رابطه با چالش های داخلی رژیم صهیونیستی بیان کرد: از مهم‌ترین و اولین چالش‌های رژیم صهیونیستی این است که در همان ابتدای کار یهودیان را براساس وعده‌هایی از 102 کشور به فلسطین اشغالی آوردند، در حالی که زبان، اعتقادات و آئین و رسوم متفاوت بایکدیگر داشتند و این خود سبب اتفاقات ناخوشایندی شد.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مهم ترین چالش های رژیم صهیونیستی این است که مرز اسرائیل هنوز مشخص نیست، چرا که این رژیم با همسایه های خود به توافق نرسیده است.

رئیس اسبق مرکز مطالعات فلسطین، آمار بالای سقط جنین در اسرائیل را از دیگر مشکلات این کشور دانست و گفت: از جعیت 5 میلیون نفری اسرائیل صرفا دو میلیون متولد اسرائیل بوده و سه میلیون نفر از دیگر جاهای جهان به این جا آمده که این خود مسئله مهمی است.

سلطان شاهی با تاکید بر اینکه اقتصاد اسرائیل به شدت شکننده است، یادآور شد: از دیگر چالش های این رژیم نداشتن انسجام در سطوح سیاسی، نظامی و امنیتی و اعتقادی و فکری است. به طور مثال مسئولین موساد با دیگر مسئولین نهادهای امنیتی اختلاف دارند.

وی بیان کرد: شکاف‌های اجتماعی و بحران‌های بین نسلی فضایی را در مقابل اسرائیل قرار داده تا این رژیم نتواند برای خود برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشد و به همین خاطر است که اگر کشوری مثل بحرین و امارات رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد از لحاظ اقتصادی می تواند نفسی بکشد.

رئیس اسبق مرکز مطالعات فلسطین بیان کرد: براساس نظرسنجی‌های انجام شده متعدد، مردم دنیا نسبت به اسرائیل و یهودیت تنفرعجیبی دارند، این در حالی است که اسرائیل از تمام ظرفیت های سیاسی و رسانه ای خود برای محبوبیت در بین مردم جهان استفاده کرده اما مردم دیگر کشورهای جهان نتوانسته‌اند این مهم را پذیرفته و مقبولیتی برای اسرائیل به وجود آید.

سلطان شاهی با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورهای دنیا اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: برخی از کشورهای اسلامی رژیم صهیونیستی را تحریم کرده‌اند که می‌توان به اردن و مصر اشاره کرد.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی