گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

شادمانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو مطرح كرد: عربستان تکمیل‌کننده پازل آمریکا و انگلیس در منطقه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: شاید عربستان وارد فاز ایجاد ارتباط رسمی با اسرائیل نشده باشد، اما در پشت پرده این روابط در حال جریان است.

1399/08/05
|
09:00
|

یاسر شامانی در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آمریکا و انگلیس در منطقه غرب آسیا بازیگری و بازی سازی می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران نقشی که می‌تواند در امنیت منطقه داشته باشد با جلوگیری از بازیگری بازیگران فرامنطقه‌ای در منطقه غرب آسیا خواهد بود.

کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: ایران برای اینکه بتواند امنیت را در منطقه حفظ کند و بازیگری فعالی داشته باشد، محور مقاومت را راه اندازی کرده و این محور جلوی بازیگری منفی قدرت‌های فرامنطقه‌ای را گرفته است.

وی به خدمات و اقدامات بی‌بدیل جمهوری اسلامی در منطقه اشاره و خاطر نشان کرد: در قضیه کردستان که بحث استقلال آن پیش آمد جمهوری اسلامی از این مهم جلوگیری کرده و برای سوریه مشکلاتی ایجاد شد که حمایت‌های ایران سبب شد که جلوی آن مشکلات گرفته شود که این‌ها از استراتژی درست جمهوری اسلامی است.

کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: در برخی از کشورها مشکلات بسیاری پیش آمد بازیگری دیپلماتیک ایران بود که توانست جلوی آشوب‌ها را بگیرد و از این جهت ایران به واسطه قدرت فراوانی که دارد در خیلی از موارد توانسته جلوی ناامنی‌های منطقه را گرفته و این مواردرا کنترل کند.

شامانی بیان کرد: عربستان سعودی تا قبل از سال 1927 و پیوستن به جامعه جهانی عملا هویت سیاسی پررنگی نداشته و از اوایل سده حاضر برای اینکه بتواند یک مشروعیت دینی داشته باشد به تاسیس وهابیت پرداخته و از طرف دیگر نیز حمایت کشور آمریکا را در قبال اعطای نفت داشته است.

وی تصریح کرد: بازیگران منطقه‌ای سیستمی را ایجاد کرده‌اند که براساس آن بر منطقه حکومت کرده و با افزایش نا امنی، اختلاف و درگیر کردن کشورها بایکدیگر از طریق مشکلات داخلی و یا اختلافات مرزی کشورها را به خود وابسته می‌کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه سیاست‌هایی که عربستان به وابسته آمریکا در نظر گرفته عملا تکمیل کننده پازل آمریکا و انگلیس در منطقه است، خاطر نشان کرد: سایر بازیگران در منطقه نوع بازی که دارند بازی ایجاد ناامنی و ایجاد اختلاف افکنی در بین کشورهای منطقه که باعث نفوذ کشورها می‌شود.

کارشناس مسائل غرب آسیا در رابطه با روابط اسرائیل و عربستان سعودی گفت: در نامه‌ای که دو سال پیش پادشاه عربستان به نخست وزیر اسرائیل نوشت پیامی همراه نامه داده شد که این پیام بسیار قابل تامل بود و آن این بود که «سلام من را به برادرم برسانید» و این دارای معانی بسیاری است چرا که شاید عربستان وارد فاز ایجاد ارتباط رسمی با اسرائیل نشده باشد اما در پشت پرده این روابط در حال جریان است.

شامانی با بیان اینکه ما اگر نگاهی به منطقه خاورمیانه داشته باشیم می‌بینیم منطقه‌ای است که مردم اکثرا دین اسلام را دارند، خاطر نشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران نظامی است که ساختار و هویت‌اش دینی است و براساس آموزه‌های دینی ما اگر جایی دیدیم که مسلمانی در خطر است اخلاقا و شرعا باید از آن‌ها دفاع کنیم؛ گاهی ممکن است که این حمایت به صورت مستقیم وگاهی به صورت دیپلماتیک و براساس شرایط خاص است.

وی، ایران را‌ ام القرا و رهبر معنوی جهان اسلام دانسته و با تاکید بر اینکه وظیفه دارد از مسلمانان جهان حمایت کند، گفت: از سوی دیگر منافع کشور و امنیت ما هم ایجاب می‌کند تا از این مسائل حمایت کنیم اما شکل حمایت بستگی به تهدید دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی