گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

قاسمیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو پاسخ داد؛ علت حضور کشورهای غربی در منطقه غرب آسیا چیست؟

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: مهم‌ترین علت حضور کشورهای غربی در منطقه ما، برقراری سیاست‌های پایدار برای رژیم جعلی صهیونیستی است.

1399/08/05
|
12:04
|

روح الله قاسمیان در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اگر بخواهیم نگاهی به مناقشات غرب آسیا داشته باشیم می‌توانیم سه سطح برای آن تعریف کنیم که شامل حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اسلام هراسی و وجود رژیم جعلی صهیونیستی دانست.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه در کنار جمهوری اسلامی ایران، کشورهایی مثل ترکیه، عربستان و مصر هستند که در سطح منطقه ظهور و بروز دارند، بیان کرد: ما در سطح فرامنطقه شاهد حضور کشورهایی مثل روسیه و چین در سطح منطقه غرب آسیا از یک سو و از سوی دیگر شاهد حضور آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها هستیم.

قاسمیان گفت: شاید سوال پیش بیاید که چرا کشورهای اروپایی و آمریکا در غرب آسیا حضور دارند که مهم ترین دلیل آن بحث انرژی است که از سالیان قبل مورد توجه کشورهای استعمارگر بوده و هست و هنوز هم دلیل بسیاری از مناقشات این مسئله است.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که می‌توان به علت حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در منطقه اشاره داشت؛ بحث اسلام و اسلام هراسی است که کشورهای اروپایی بیشتر سعی کرده‌اند دولت‌های اسلامی را از هر نظر به خود وابسته نگه دارند.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ظهور و بروز گروهک‌های تکفیری همچون وهابیت و بهاییت به جهت منافع غرب و دردسر آفرینی و به عقب راندن کشورهای اسلامی بوده است که اسلام را به عنوان دشمن خود می‌دانستند و به همین جهت در منطقه غرب آسیا به عنوان قلب جهان اسلام همیشه سعی می‌کردند کشورهای اسلامی را با یکدیگر درگیر کرده و این سیاست هنوز پابرجا است.

قاسمیان به نقش انگلستان در منطقه غرب آسیا و کشورهای اسلامی اشاره و تاکید کرد: انگلستان؛ روباه پیر، سیاست «تفرقه بیانداز،حکومت کن» را بر همین اساس راه اندازی کرد تا بتواند کشورهای اسلامی را دچار تجزیه کند و یا سعی کرد کشورها را با چالش مواجه کند که در برخی از کشورها موفق بوده است.

وی خاطر نشان کرد: از روز تولد رژیم جعلی صهیونیستی تاکنون یکی از علت‌های اصلی بازیگری دولت‌های غربی به ویژه امریکا در منطقه ما حفظ امنیت و راهبرد این رژیم بوده که هنوز هم این مهم ادامه دارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: از سال 2011 میلادی کشورهای پیرامونی رژیم صهیونیستی درگیر شدیدترین درگیری‌ها و اختلاف‌ها هستند و این به خاطر وجود رژیم صهیونیستی بوده و از آن طرف آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال خریدن امنیت، خرید سرزمین و برقراری سیاست‌های پایداری برای این رژیم هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی