صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدرس حوزه و دانشگاه: ماه مبارک رمضان مسئولیت پذیری را در انسان تقویت می کند

مدرس حوزه با بیان اینکه ماه رمضان کلاس تربیتی و انسان‌ساز است گفت: یکی از خصوصیاتی که ماه مبارک رمضان در وجود انسان تقویت می کند مسئولیت پذیری است.

1399/02/31
|
12:25

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع گفتگوی ویژه ماه مبارک رمضان با حجت الاسلام دکتر عباس ابراهیمی مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران و مدرس حوزه و دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام عباس ابراهیمی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان کلاس تربیتی و انسان ساز است، گفت: یکی از خصوصیاتی که ماه مبارک رمضان در وجود انسان تقویت می کند، موضوع مسئولیت پذیری است. باید بدانیم که ما انسان ها به حال خودمان واگذار نشدیم و خداوند با توجه به قوه عقل و اندیشه ای که در اختیار ما به عنوان اشرف مخلوقات قرار داده یکسری مسئولیت هایی را هم متوجه همه ما است.

مشاور فرهنگی تولیت مسجد مقدس جمکران اظهار کرد: مسئولیت هایی که بر عهده انسان نهاده شده در دعاها، مناجات ها، نمازها و عبادت ها و حتی هنگام روزه گرفتن در ماه رمضان دیده می شود و همه اینها زمینه ای را آماده می کند که ما متوجه مسئولیت هایی شویم که بر دوش ما است. مسئولیت هایی که اگر به آن ها عمل کنیم موجب سعادت و خوشبختی ما در دنیا و اخرت می شود.

وی با اشاره به اینکه این مسئولیت ها دارای ابعاد مختلفی است، عنوان کرد: یکسری از مسئولیتها را ما در برابر خودمان داریم، به عنوان مثال آیا ما در ماه رمضان نگران مسیری که در زندگی داریم طی می کنیم، شده ایم؟ آیا نگران اعتقاداتمان هستیم؟

حجت الاسلام ابراهیمی با بیان اینکه یکسری از مسئولیتها نسبت به اجتماع و محیط اطراف و شغل ما است، افزود: خیلی بد است که ما در پاسخگویی نسبت به اعمالمان، دیگران را مسئول بدانیم هرکسی نسبت به کار خودش باید آن را به خوبی انجام دهد. آیا مراقب هستیم چه چیزی را به عنوان روزی در خانواده هایمان می آوریم. در حدیث قدسی داریم که خداوند به پیامبر فرمودند «عبادت 10 جزء است، 9 جزء طلب روزی حلال است.»

مدرس حوزه و دانشگاه یکی از ابعاد مسئولیت پذیری را مسئولیتی برشمرد که ما نسبت به سایر انسان ها داریم، و در ادامه اظهار کرد: در ماه رمضان به ما یاد دادند که دعا حتی محدود به مومنین و سایر ادیان نکنیم بلکه برای تمام انسان هایی که در کره خاکی هستند باید دعا کنیم چون نسبت به تمام انسان های روی زمین مسئولیت داریم. بخشی از مسئولیت ما انسان ها تامین نیازهای مادی دیگران است و الان شاهدیم مردم دارند همدلی می کنند و هرچقدر این همدلی بیشتر شود ارزشمندتر خواهد بود. بعد دوم مسئولیت پذیری ما نسبت به سایر انسان ها بعد معنوی است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو