صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك استاد دانشگاه مطرح كرد؛ کاهش آسیب‌های فناوری با آموزش سواد تکنولوژی به افراد جامعه

قرایی مقدم، راه حل کاهش آسیب‌های فناوری را آموزش سواد تکنولوژی به افراد جامعه دانست و گفت: مسئولین باید فاصله طبقاتی در حوزه تکنولوژی را که در برابر آن مقاومت می‌کنند تغییر داده و به سرعت خود را با آن تطبیق دهند.

1399/05/11
|
10:24
|

امان الله قرایی مقدم در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: باید به این مسئله توجه داشت که برگشت خصوصیت‌‌ها و رفتارهای جامعه قابل برگشت نیست چرا که اگر برگشت کند و یا ثابت بماند جامعه می‌پوسد.

وی افزود: چندین تئوری محکم و اثبات شده وجود دارد که یکی از آن‌ها کارکرد گرایی بوده و بدان معنا است که هرگاه در درون فرهنگ که هزاران عنصر وجود دارد عناصر جدیدی آیند با عناصر قدیمی سرشاخ شده و به یک خروجی مطلوب ( فربه) می‌رسند.

این جامعه شناس بیان کرد: تئوری دیگر تئوری تکنولوژی و فناوری است و این سخن مقام معظم رهبری که فرمودند: " فناوری، فرهنگ می‌آورد " کاملا صحیح است و باید کارکرد لازم در این جا قرار گیرد؛ همچنین، فناوری، سرعت و شتاب می‌آورد.

قرایی مقدم گفت: براین اساس جامعه به گذشته بر نمی‌گردد و باید حواسمان باشد که به طور مثال ما نمی‌توانیم شلوار جین را از بین ببریم چرا که شلوار جین مناسب زندگی صنعتی است که الان ما در آن قرار داریم.

وی با تاکید بر اینکه فناوری؛ سبک زندگی، هنجار و رفتارهای خاص خود را می‌آورد، گفت: جامعه ما با یک جامعه سنتی روبرو است که افراد مختلف در آن حضور دارند و عده‌ای که حتی مسئولین هم هستند در برابر این تغییر مقاومت می‌کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه ما با فرهنگ‌های سنتی و تئوری تاخر فرهنگی روبرو هستیم، یادآور شد: در همین ایران شما نمی‌توانید مردم تهران را با مردم مشهد و اصفهان و شیراز مقایسه کنید چرا که در مقابل این تغییرات برخی مقاومت کرده و یک جامعه سنتی محافظه کار حاضر به تغییر نیست.

قرایی مقدم بیان کرد: یک جامعه عقلانی، جامعه‌ای است که خود مختاری را پذیرفته و از سنت گرایی دست برداشته و براساس عقل و رفتار خود کار می‌کند.

در ادامه این گفتگو، حسن نجفی سولاری اظهار کرد: هزار سال طول کشید تا انسان یک اختراعی را انجام دهد و این مدت در عصر صنعتی به هر 10 سال یک بار رسید اما الان این موضوع به کسری از ثانیه رسیده است و انقدر سرعت ایجاد تکنولوژی در جهان زیاد شده که انگار انسان‌ها یک واهمه‌ای دارند که انگار عقب بیافتند و در همه چیز دچار مشکل می‌شوند.

وی با بیان اینکه تکنولوژی فرهنگ می‌آورد، گفت: انسان‌ها با یک فرهنگ واهمه نگران عقب افتادن از دیگران هستند که این موضوع خود یک جاهایی بسیار ارزشمند است چرا که عقب افتادگی‌های خود را می‌توانند در حوزه‌های مختلف جبران کنند و به پیشرفت‌های مختلفی دست یابند اما این مهم خود عوارضی دارد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه بزهکاری‌ها در جوامع به خاطر این شتاب‌ها به وجود می‌آید، یادآور شد: این شتاب به دو هنجار منجر خواهد شد که یک بعد آن مثبت و دیگری منفی است.

نجفی سولاری گفت: با امدن کرونا این سرعت گیری شتاب گرفت و سبب شد که در زمینه‌هایی که ما عقب افتادگی‌هایی داشتیم به یک باره و بالاجبار جبران شود که به طور مثال می‌توان به آموزش مجازی به دانش آموزان و دانشجویان اشاره کرد.

وی گفت: مسئولین و مدیران باید این فاصله طبقاتی در حوزه تکنولوژی را که در برابر آن مقاومت می‌کنند تغییر داده و به سرعت خود را با آن تطبیق دهند. همچنین، جامعه هم باید خودش را با جوانان تطبیق داده و ما باید از طریق آموزش سواد تکنولوژی به مردم آسیب‌های آن را کاهش دهیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو