صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بااشاره به فقدان وجود وزارت پوشاك: "مأموران اماکن" بادوربین مخفی سراغ تولیدکنندگان نامتعارف می‌روند

دبیربخش کارگروه مدولباس کشور ازنبود یک وزارتخانه مستقل برای پوشاک گلایه کرد وبه طرح مسئله دررابطه باجلوگیری اماکن ازتولید پوشاک غیرمتعارف ازسوی تولیدکنندگان پرداخت.

1399/05/11
|
15:15

حمیدرضا نیک طبع در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" با اشاره به فقدان وزارتی مختص پوشاک کشور، از عملکرد دیرهنگام و ناقص اصناف گلایه کرد و گفت: تولیدکننده باید محصولی ایجاد کند که چهارچوب های نظام جمهوری اسلامی ایران را رعایت کرده و برای جامعه ما مناسب باشد.

وی با بیان اینکه این تشخیص دهندگی امروزه هیچ متولی ندارد، گفت: در این میان اماکن به سراغ تولید کننده می رود. بارها با دوربین مخفی سراغ تولید کننده را گرفته اند که چرا فلان جنس فاقد دکمه است و یا چرا در جایی از لباس از تور استفاده شده.

نیک طبع نبود وزارت پوشاک را اصلی ترین دلیل برای چنین نقیصه ای در بازار البسه کشور عنوان کرد و گفت: مصرف کننده هر آنچه پشت ویترین باشد را می خرد ولی باید مقصر را پیدا کرد و فهمید چه کسی اجازه قرار گرفتن فلان لباس را پشت ویترین می دهد.

وی با بیان اینکه امروز تولید کننده ها تعیین می کنند، مردم چه بپوشند، ادامه داد: صنعت پوشاک بسیار سودآور است؛ لذا باید در خصوص اینکه مصرف کننده چه پوشاکی بخرد، قانون وجود داشته باشد.

در ادامه حسن بنیانیان، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در رابطه با این بحث پاسخگوی سوالات رادیو گفت‌وگو شد.

وی در خصوص تعریف پذیر بودن البسه به دو شکل متعارف و غیر متعارف در بعد فرهنگ اظهار کرد: بسیاری مسائل نیازمند کار تربیتی فرهنگی است؛ ولی تصور می شود باید با قانون حل و فصل گردد.

بنیانیان حضور اجتماعی در جامعه و پوشش را نیازمند راهکارهای نظام تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش، خانواده و نیز جامعه عنوان کرد و گفت: وقتی عده ای را بعنوان مسئولان کار فرهنگی به کار می گماریم، موضوعاتی خاص گزینش شده و بر آن تمرکز می شود و لذا بخش اعظم موضوعات اجتماعی از حوزه فرهنگ خارج می گردد.

وی با اعلام اینکه بخش اعظم جامعه از ماهیت قوانین بی اطلاعند و قطعا در این شرایط قادر به پیاده سازی قوانین فرهنگی نخواهیم بود، ادامه داد: موضوعات فرهنگی باید بعنوان احساس وظیفه در میان افراد جامعه مطرح شود؛ در این میان موضوع پوشش، مقوله ای عرفی و عقلی بوده و در مبانی شرعی و سبک زندگی می گنجد که باید از دوران کودکی و نوجوانی به طور جد مورد توجه خانواده قرار گیرد.

بنیانیان با بیان اینکه تمام افراد جامعه به گونه ای در پوشش اجتماعی سهم دارند، ادامه داد: این مقوله مشارکت آحاد جامعه را در فرایند پوشش می طلبد و مختص معاونت خاصی در کشور نیست.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو