صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت رئیسه كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس: مافیای کنکور مانع حذف آن شده است

قاسمی پور عنوان کرد: از سال‌ها قبل مسئله حذف کنکور مطرح بوده است، اما مافیایی که پشت کنکور قرار دارد که نمی‌توان آن را حذف کرد.

1399/11/29
|
12:14
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص گردش مالی ذیل کنکور با دکتر مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش تهران و دکتر شیوا قاسمی پور، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

شیوا قاسمی با بیان اینکه مسئله کنکور همیشه یکی از مباحث داغ بوده است، گفت: برای حذف و یا ماندن کنکور همیشه مشکلاتی مطرح می شده است که سبب می شود برخی افراد موافق و برخی دیگر مخالف حذف کنکور باشند.

وی با اذعان به اینکه در حال حاضر نمی توان برای حذف کنکور کاری انجام داد، عنوان کرد: از سال ها قبل مسئله حذف کنکور مطرح بوده است، اما مافیایی که پشت کنکور قرار دارد و شرایط موجود سبب می شود نتوان کنکور را حذف کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره راهکارهای احتمالی نیز توضیح داد و بیان کرد: نظر برخی کارشناسان این است که در سال دو و یا حتی چند بار کنکور برگزار شود.

وی با ابراز مخالفت با برگزاری کنکور به دلیل ایجاد شرایط روانی سخت و ملتهب برای کنکوری ها و خانواده هایشان در عین حال تصریح کرد: واقعیت جامعه این است که امکان و توان حذف کنکور وجود ندارد و هنوز پس از سال ها سخن گفتن در این باره، کسی راهکار عملی ارائه نداده است.

مسعود ثقفی خود را مخالف کامل کنکور معرفی کرد و گفت: 12 سال، بچه ها را با شیوه ای خاص و بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تربیت می کنیم تا به مدلی از زندگی دست پیدا کنند، اما به یک مرتبطه در پایان سال دوازدهم، بچه ها توسط روشی برای ادامه تحصیل سنجیده می شوند که هیچ ربطی به 12 سال قبلی نداشته است.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش به هیچ وجه در 12 سال آموزش به دنبال این نبوده است که بچه ها سؤالات چهار گزینه ای را پاسخ بدهند اما به یک باره برای تعیین سرنوشت شان که اهمیت زیادی هم دارد، باید با سؤالات چهار گزینه ای روبرو شوند.

سخنگوی آموزش و پرورش استان تهران از وجود مافیای کنکور خبر داد و تصریح کرد: افراد و گروه هایی در این میان منافعی دارند و اجازه نمی دهند این روش نادرست یعنی برگزاری آزمون کنکور برچیده شود و هرکسی متناسب با توان علمی خود در دانشگاه حضور داشته باشد و تحصیل کند.

ثقفی روش جذب دانشجو در کنکور را پیچیده عنوان کرد و گفت: کسانی در رشته ها و صندلی های خوب کنکور پذیرفته می شوند که از یک‌سری مزایا استفاده می کنند و به دلیل وجود سهمیه های متعدد، حتی رقابت موجود هم درست و سالم نیست.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو