صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه رئیس جمهور تصور می کند با دستور می‌تواند نوسانات ارز را کنترل کند، گفت: بازار ثانویه نتوانسته ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.

طهماسب مظاهری، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، در ارتباط با علت نوسانات شدید ارز در کشور علیرغم ایجاد بازار ثانویه تصریح کرد: در فروردین ماه سال جاری دولت اشتباه بزرگی را مرتکب شد و آن این بود که وجود بازار آزاد ارز را منکر شد در حالی که این بازار واقعیت خارجی داشت.

وی ادامه داد: دولت در چارچوب سیاست‌های خود ارز را تک نرخی کرد و رقم 4200 تومان را برای قیمت دلار تعیین کرد، در همین چارچوب آنها تلاش کردند که بخش اعظمی از نیازهای کشور را از طریق این ارز تامین کنند که این خود باعث ایجاد مشکلات و همچنین فسادهایی در اقتصاد کشور شد.

طهماسب مظاهری در ادامه با بیان اینکه به مرور زمان دولت مجبور شد که بازار ثانویه ارز را نیز به رسمیت بپذیرد، در رادیو گفت وگو تاکید کرد : در این بازار نیز شاهد عدم تعادل عرضه و تقاضا هستیم چنانکه بازار ثانویه نتوانسته ارز مورد نیاز کشور را تامین کند و در همین چارچوب بازار ثالث ارز نیز شکل گرفته است.

رئیس پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه دولت اعلام کرده که منبع تامین ارز بازار ثانویه، ارز حاصله از صدور محصولات از جمله پتروشیمی است،خاطرنشان کرد: این در حالی است که مدیران این گونه شرکت‌ها این آمادگی را ندارند که ارز خود را به قیمت پایین تر از آنچه که اکنون در بازار خرید و فروش می‌شود به فروش برساند.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی همچنین با انتقاد از رئیس جمهور مبنی بر اینکه او تصور می‌کند با دستور می‌تواند نوسانات ارز را کنترل کند، تصریح کرد : رئیس جمهور باید دست بانک مرکزی را برای ایجاد ثبات در بازار ارز باز بگذارد و به آن دستور ندهد ،اگر چنین اجازه‌ای به بانک مرکزی داده شود ،این بانک با توجه به پارامتر های اقتصادی و ابزارهایی که در اختیار دارد، می تواند ثبات قیمت را در بازار ارز ایجاد کند.


مرتبط با این خبر

  • برای آزادسازی قیمت لوازم خانگی ابتدا باید محصولات رقابت پذیر تولید کرد

  • تحریم های آمریکا علیه روسیه؛ فرصتی برای تعمیق روابط اقتصادی تهران و مسکو

  • توانمندی ایجاد باعث ایجاد امنیت داخلی و بازدارندگی برابر توطئه دشمنان شده است

  • در حال حاضر امنیت کامل در شهر اهواز برقرار است

  • تصویب و ابلاغ اصلاحیه قانون بازنشستگی، اقدامی رو به جلو است

  • فشارهای سیاسی آمریکا بر روی آژانس ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران در حال افزایش است

  • در موضوع حل بحران ادلب، اکنون توپ در میدان دولت آنکارا است

  • مذاکرات بین دو کره شمالی و جنوبی با چراغ سبز آمریکا ،چین و روسیه انجام می شود

  • در شرایط کنونی اقتصاد کشور ، باید میزان دستمزد کارگران شناور شود

  • برخی مردم در شهرهای بزرگ به علت افزایش قیمت اجاره به مناطق حاشیه ای مهاجرت کرده‌اند