صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل انرژی ،اظهار کرد:عرضه نفت خام در بورس راهبردی ضد تحریمی است .

محمدصادق کریمی ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو ، در ارتباط با آغاز به کار بورس انرژی و ارائه نفت خام در بورس، گفت : عرضه نفت خام در بورس، یک راهبرد خوب جهت فراهم کردن زمینه برای حضور بخش خصوصی کشور در بازار تجارت جهانی نفت خام است و حتی اگر تحریم نیز نبودیم باید به این سمت حرکت می کردیم .

وی با بیان اینکه تحریم نفت کشور از سوی آمریکا ، این فرصت را فراهم کرده که بورس انرژی در کشور راه اندازی شود ، ادامه داد : راه اندازی بورس انرژی در کشور ، یک حکم و تکلیف قانونی است که باید هرچه زودتر اجرایی و عملیاتی می شد .

این کارشناس مسائل انرژی با بیان اینکه بر اساس گفته مقامات مسئول حداقل محموله ارائه شده در این بورس 35 هزار بشکه نفت خام است ،گفت: اگر کسی بتواند حداقل 10 درصد ارزش محموله را به صورت ریالی سپرده گذاری کند ،می تواند در این عرصه به صورت خریدار حضور پیدا کند.

کریمی همچنین با بیان اینکه شرایط حضور در بازار بورس انرژی سخت و پیچیده نیست ، خاطرنشان کرد: هدف اصلی از ارائه محموله های نفت خام در بازار بورس انرژی، صادرات این محموله ها است و در همین چارچوب خریدارن می‌توانند نفت خریداری شده را به هر کشوری که می خواهند به جز رژیم اشغالگر صهیونیستی صادر کنند .

وی با بیان اینکه در این فرایند امکان تحویل گرفتن نفت خام در خشکی دیده نشده است،بار دیگر تاکید کرد : راه اندازی بورس انرژی فرصتی برای بخش خصوصی است که از این طریق بتواند به صورت میانبر وارد تجارت نفت خام شود.

این کارشناس مسائل انرژی در ادامه سخنان خود با رادیو گفت و گو با بیان اینکه شرط موفقیت این کار تداوم آن است و باید دولت این تضمین را بدهد که حداقل چهار الی پنج سال این بورس به فعالیت خود به صورت حتمی ادامه می‌دهد، افزود : از طرف دیگر امور بین الملل شرکت ملی نفت نیز باید حتما در تحویل محموله های نفت و تعیین قیمت آنها انعطاف داشته باشد، چرا که اگر این انعطاف از سوی آنها وجود نداشته باشد، ادامه روند کار سخت خواهدشد.

مرتبط با این خبر

  • توطئه جدید مثلث غربی-عبری-عربی برای جریان مقاومت +صوت

  • بیشترین جرم درفضای سایبری مربوط به حوزه مالی است +صوت

  • باید با استفاده از ابزار های نرم و سخت با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرد +صوت

  • جو روانی تولید نفت توسط اعضا غیراوپک باعث کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر شده بود +صوت

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • معترضان در فرانسه ، خواهان کناره گیری «امانوئل مکرون» هستند +صوت

  • در راستای اجرای بهتر قانون پولشویی در کشور، باید در سیستم بانکی کشور اصلاحاتی ایجاد شود +صوت

  • ایران با پیوستن به ««FATF و تصویب کنوانسیون «CFT » می خواهد بهانه را از دست دشمنان بگیرد +صوت

  • یارانه به صنعت برق لطمه زده است

  • موضوع یمن ابعاد بین المللی به خود گرفته است +صوت