رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

آخرین لابی نمایندگان ملت نتیجه داد؛ زَهر دقیقه نود؛ خودروسازی فلج شد

رئیس سابق هیئت تحقیق وتفحص از صنعت خودرو از لابی نمایندگان مجلس در تصویب قانون واگذاری خودرو و دستهای پشت پرده برای خرید خودروسازیها سخن گفت.

1399/02/31
|
14:00

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ علی علیلو در ارتباط زنده با برنامه "رویداد" رنج امروز مردم را نتیجه ی تصمیمات مسئولین دانست و گفت: هر جامعه ای سوداگری و انحصار طلبی را شاهد است و این تصمیمات ناپایدار مسئولان است که بهانه دست سوداگران می دهد.
بخشنامه های یک شبه و تصمیمات سلیقه ای در کنار مدیریت های غیر تخصصی و نا متعهد، ناپایداری اقتصادی را فزونی می دهد. بارها دیده ایم دستگاه نظارت و شورای رقابت در این حوزه ورود کرده اند و اینجاست که فاجعه رخ داده. این نهادها فضا را تلطیف می کنند اما سیستم اجرایی غلط و مدیران سلیقه ای و بی کفایت ادامه دارد.
ابراهیم رئیسی روز گذشته اشاره کرد نظارت جدی و مستمر باید صورت گیرد. اما چنین سخنانی یک سوی قضیه است؛ چنانچه مجلس تصمیم گرفت صفر تا صد صنعت خودرو واگذار شود. این تصمیم تنها با رعایت شرایط قانونی صحیح است و باید مراقب بود ماجرای هپکو، هفت تپه و ماشین سازی تبریز تکرار نشود.


علیلو ادامه داد: روز گذشته و تنها یک وعده مانده به اتمام عمر مجلس دهم، اعلام کردند که صنعت خودرو واگذار می شود و این مسئله قانونی شد! ما که می دانیم دست های پشت پرده سایپا و ایران خودرو را ورشکسته کرده است؛ لذا واگذاری به پایین ترین قیمت صورت می گیرد. چه کسی این دو شرکت را به این روز نشاند؟ همان دست هایی که خود مترصد خریداری هستند.
دستگاه های نظارتی و امنیتی باید مراقب چنین بازی هایی باشند. از طرفی برخی نمایندگان با نفوذ و لابی به سرعت خصوصی سازی خودروسازی ها را قانونی کردند. خودروسازی صنعتی حیثیتی بود اما به راحتی به یک شرکت سوداگر واگذار شد. عده ای این صنعت را به بدترین وضعیت کشانده اند. ما گزارش خود را به دستگاه قضا نوشتیم و در رسانه ها دست به افشاگری زدیم.

این نماینده اسبق مجلس ابراز امیدواری کرد قوه قضا نظارتی پایدار بر خصوصی سازی صنعت خودرو داشته باشد و از وزارت صمت درخواست کرد اتاق فکر صنعتی خود را تغییر داده و نیم نگاهی به افراد مجرب داشته باشد.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
رویداد