رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

آگاهی مردم ورودی پرونده ها را به دادگاه تقلیل می دهد

یک عضو کمیسیون پیشگیری در معاونت اجتماعی قوه قضائیه اظهار کرد : تلاش برای افزایش آگاهی حقوقی مردم می‌تواند باعث کاهش تراکم پرونده ها در دادگاه ها شود.

1399/04/03
|
15:01

ابراهیم اسلامی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، با بیان اینکه نا آگاهی حقوقی مردم باعث افزایش تراکم پرونده‌ها در شعبات دادگستری و دادگاه شده است ، اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده افزایش دانش حقوقی مردم، با کاهش میزان پرونده‌ها ارتباط مستقیمی دارد.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه در صدد است که با انجام اقداماتی، اطلاعات حقوقی مردم را افزایش دهد و در دعاوی حقوقی، از مقولاتی چون میانجیگری، داوری و صلح و سازش بیشتر استفاده کند تا مردم کمتر به دادگاه‌ها برای حل مسائل حقوقی خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: وقتی مردم بدانند که در معاملات و یا قراردادهایی که می‌بندند دارای چه حقوقی هستند در ادامه با مشکل کمتری روبرو می‌شوند.

اسلامی با بیان اینکه برای پیشگیری از جرم و کاهش دعاوی در محاکم قضایی باید نسبت به افزایش آگاهی حقوقی مردم قدم ‌های بیشتری برداشته شود، گفت: در شعبات قضایی در سراسر کشور دفتری به نام «دفتر ارشاد و ارائه خدمات حقوقی» وجود دارد که به مردم آموزش می‌دهد که چگونه در راستای احقاق حقوق خود در دادگاه‌ها عمل کنند، همچنین قوه قضائیه با تعاملی که با کانون وکلا برقرار کرده است تلاش می‌کند برای افرادی که توان مالی جهت گرفتن وکیل ندارند وکیل «معاضدتی» بگیرد.

این مقام مسئول در معاونت اجتماعی قوه قضائیه همچنین اعلام کرد که از سوی قوه قضاییه ده‌ها کلیپ در زمینه افزایش آگاهی و دانش مردم در زمینه حقوق کیفری تهیه شده است و ما تلاش داریم که با همکاری صدا و سیما این کلیپ‌ها را منتشر کنیم.

دسترسی سریع
رویداد