رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل غرب آسیا مطرح كرد : دست‌های بسته عربستان سعودی در بحران یمن

یک کارشناس مسائل غرب آسیا ، با بیان اینکه در حال حاضر عربستان سعودی توان ادامه جنگ یمن را ندارد، گفت: وضعیت عربستان در مورد این بحران به نحوی است که هر تصمیمی در این مورد بگیرد اثرات مستقیمی بر روی وضعیت خودش می‌گذارد.

1399/04/04
|
15:27
|

مهدی شکیبایی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به حملات اخیر انصارالله یمن به تعدادی از مناطق استراتژیک و حساس عربستان صعودی در روز سه‌شنبه اظهار کرد : در حال حاضر، عربستان نمی‌تواند برای پایان این جنگ اقدامی انجام دهد و در یک باتلاق عظیمی گرفتار شده است ،در حال حاضر وضعیت امور در یمن از دستش خارج شده است و هر تصمیمی که در مورد این مسئله اتخاذ کند اثرات مستقیمی بر روی وضعیت خودش خواهد داشت و باعث تشدید نزاع قدرت در داخل حاکمیتی عربستان می‌شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ، همچنین با بیان اینکه ادامه بحران یمن و تجاوزات سعودی به این کشور دارای پیامدهایی برای عربستان، یمن و کل منطقه است، افزود: متاسفانه در جنگ یمن عربستان سعودی به عنوان یک کشور اسلامی باعث کشته و آواره شدن تعداد زیادی بیگناه از جمله زنان و کودکان شده است.

وی همچنین با بیان اینکه سعودی‌ها در جریان حمله به یمن به اهداف مورد نظر خود دست پیدا نکرده‌اند، گفت: این جنگ باعث شده که تمامیت ارضی یمن مورد تهدید قرار بگیرد. در حال حاضر بخشی از یمن در دست دولت قانونی این کشور است. بخشی دیگر از آن یعنی جنوب یمن در دست امارات است و القاعده نیز در قسمت دیگری از این سرزمین چتر خود را گسترانده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر نزاع قدرت در عربستان سعودی افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی محمد بن سلمان در حمله به یمن تسلط بر« باب المندب» بود که در این زمینه در حال حاضر به موفقیتی دست پیدا نکرده است.

وی همچنین با بیان اینکه جنگ یمن باعث ایجاد بهانه برای حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در منطقه شده است، گفت: در واقع این تحولات زمینه ساز این شده که حضور آمریکایی‌ها در منطقه ادامه پیدا کند و این حضور زمینه ساز بروز بحران‌های جدی‌تری نیز در منطقه شده است.

دسترسی سریع
رویداد