رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تروریستی بودن حادثه بیروت در هاله ابهام

کارشناس مسائل غرب آسیا، اظهار کرد: تاکنون مقامات لبنان اظهار نظری در مورد تروریستی بودن حادثه شب گذشته در این کشور مطرح نکرده اند.

1399/05/15
|
14:45
|

عماد نجار، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، با اشاره به حادثه روزه گذشته در بندر بیروت در لبنان که باعث کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان این کشور عربی شده است ، گفت: طبق آخرین آمار در پی این حادثه 100 نفر کشته و 4 هزار نفر زخمی شده اند و تعداد مفقودی ها نیز بالاست و در مجموع آمار زخمی ها و کشته شده ها نیز رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه وضعیت داخلی لبنان در حال حاضر از جمله قطعی برق، پیگیری روند در این کشور را سخت کرده است، افزود : بر طبق آنچه که در رسانه ها منتشر شده است در حادثه شب گذشته در بندر بیروت دو انفجار رخ داده که در انفجار اول مواد محترقه منفجر شده اند و بعد بنزین هایی که آنجا بوده آتش گرفته اند .

وی با بیان اینکه مقامات لبنانی تاکنون اظهار نظری در مورد تروریستی بودن این حادثه مطرح نکرده اند، اظهار کرد: نمی‌توان به صورت کامل تروریستی بودن این حادثه را رد کرد چرا که اقدامات رژیم صهیونیستی و حامیانش برای افزایش ناامنی و بی ثباتی در لبنان افزایش پیدا کرده و آنها تلاش کردند که حلقه‌های زنجیره مقاومت را مورد حمله قرار دهند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در مورد پرواز پهپادهای رژیم صهیونیستی بر فراز آسمان لبنان پیش از این اتفاق گفت: پرواز پهپادهای جاسوسی رژیم صهیونیستی بر روی مناطق مرزی لبنان و سوریه اتفاق چندان غیر معمولی نیست و عموماً ارتش لبنان و مقاومت در برابر تهاجمات هوایی از خود واکنش نشان می دهند بنابراین تاکنون گمانه‌زنی قطعی مبنی بر اینکه این انفجارها در اثر حمله هوایی رخ داده، مطرح نشده است.

نجار، همچنین در پاسخ به این سوال که که که این انفجار در آستانه برگزاری دادگاه رفیق حریری انجام شده است و اینکه این موضوعی چه پیامی می تواند داشته باشد، افزود: این انفجار نزدیک محل سکونت سعد حریری بوده و به نظر می رسد این اقدام در راستای ایجاد یک فضای ناامنی سیاسی در آستانه برگزاری دادگاه رفیق حریری انجام شده است.

وی با اشاره به حمایت رژیم آل سعود از سعد حریری افزود : سعودی ها با استفاده از استراتژی چماق و هویج تلاش کرده‌اند که سعد حریری و حزب المستقبل را مجبور کنند که در طی این سال ها امتیازاتی را به آنها بدهند و خواسته های آنها را اجرایی کنند.

دسترسی سریع
رویداد