رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

گشایش واقعی مراودات تجاری و واردات ارزی است

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت از طریق مردم می خواهد بودجه خود را تامین کند، گفت: گشایش اصلی برقراری مراودات تجاری و واردات ارزی است.

1399/05/22
|
09:45
|

مرتضی افقه در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو؛ با بیان اینکه طرح دولت به معنای "گشایش اقتصادی" نیست و در حقیقت گشایشی در بودجه دولت شکل می گیرد، گفت: گشایش اصلی برقراری مراودات تجاری و واردات ارزی است.

وی ادامه داد: دولت راه های مختلفی را برای کسری بودجه امتحان کرده است و ایراداتی گرفته می شد که چرا دولت سراغ بانک مرکزی رفته که این ایرادات صحیح بود.

افقه با بیان اینکه اوراق بدهی هم همین حکم را دارد و دولت از طریق مردم می خواهد بودجه خود را تامین کند، افزود: دولت اگر بتواند درآمد خود را با استقراض از مردم افزایش دهد، بودجه جاری خود را تامین کرده و بودجه های عمرانی هم به راه می افتد(!)

وی بار دیگر تاکید کرد چنین پیشنهادی تنها مبنی بر تامین کسری بودجه دولت است.

افقه اضافه کرد: تاثیر دیگر این کار جمع آوری نقدینگی و بر داشتن فشار از روی بازار های دلالی است و شاید روی بازار ارز و طلا هم تاثیر بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: مردم پولی ندارند که از این طرح استقبال کنند اما آن ها که نقدینگی متراکم در اختیار دارند، احتمالا از این طرح استقبال کنند!

افقه افزود: انتظار داشتیم اعلام این خبر روی بازار ارز اثرگذار باشد ولی این بازار چون به سیاست های دولت بی اعتماد است، همچنان مقاومت می کند.

دسترسی سریع
رویداد