رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

جلال فیاضی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ جوبایدن یا ترامپ؛ هیچیک روابط ایران-امریکا را تغییر نمی‌دهد

یک تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اینکه رفتار جوبایدن و ترامپ درباره برجام بصورت متفاوت پیش‌بینی می‌شود، اصول کلی سیاست خارجی امریکا را نسبت به ایران یکسان و همچون این 4دهه دانست.

1399/07/07
|
14:38
|

جلال فیاضی در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو نظام سیاسی امریکا را بی‌ارتباط با آمدن و رفتن روسای جمهور مختلف دانست و گفت: آمریکایی‌ها در سیاست خارجی با کیان جمهوری اسلامی مشکل دارند.

وی با اشاره به شعار تبلیغاتی بایدن برای بازگشت به برجام گفت: عده‌ای تصور دارند بازگشت جوبایدن به برجام تاثیری [برای کشورمان] دارد ولی حضور ترامپ یا جوبایدن هیچ تغییری در روابط ایران و امریکا پدید نمی‌آورد.

فیاضی سیاست جمهوری‌خواهان را صریح و شفاف تر از دموکرات‌ها دانست و گفت: جمهوری‌خواهان دشمنی خود را آشکارا بیان می‌کنند ولی دموکرات‌ها با شیوه‌های دیپلماتیک این ارتباط را برقرار کرده و دشمنی خود را نشان نمی‌دهند.

این تحلیلگر حوزه بین‌الملل افزود: در برخورد کلی و ارتباط خصمانه با ایران، تفاوتی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها وجود ندارد.

فیاضی خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی داخل کشور هر یک بر اساس سلیقه خود اظهار نظر می‌کنند. عده‌ای دوست می‌دارند ترامپ بماند تا فشارها ادامه پیدا کند و برخی دیگر مایل هستند برجامی که با آن مخالف بودند در وضعیت کنونی باشد (و خروج تدریجی ایران) شکل گیرد و این عده درپی پیروزی بایدن هستند.

وی افزود: سیاست کلی ایران ماندن در برجام و بدنبال تمکیل دیگر اضلاع نیز بوده است.

فیاضی ادامه داد: در صورتی که رفتار امریکایی‌ها همینطور باشد و ادامه فشار حداکثری را دنبال کند و از طرفی اروپایی‌ها در برابر این فشارها از خود واکنش نشان ندهند، ایران در موضوع برجام و همکاری با آژانس بررسی‌هایی صورت خواهد داد.

وی گفت: در صورت بازگشت امریکا به برجام طبیعی است که ایران می‌خواهد همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند باشند و مفاد برجام آنگونه که هست، اجرا شود.

دسترسی سریع
رویداد