رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

میرابیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ مهره‌های آمریکایی در شطرنج جنگ شیعی

یک کارشناس مسائل غرب آسیا ضمن تحلیل اوضاع میدانی عراق و حضور تروریست‌های امریکایی گفت: امریکایی‌ها قصد دارند جنگی شیعی را در این کشور به راه اندازند.

1399/07/13
|
14:10
|

رضا میرابیان در مصاحبه با مجله خبری تحلیلی «رویداد» در رادیو گفت‌وگو در خصوص تحولات میدانی در عراق اظهار کرد: امریکا بخشی از نیروهای خود را از داخل پایگاه‌های مختلف نظامی در عراق خارج و در استان اربیل و عین الاسد متمرکز کرده‌اند، اما بنظر می‌رسد امریکا قصد خروج جدی را از عراق ندارد.

وی با بیان اینکه امریکایی‌ها به بهانه‌های واهی نظیر حضور نیروهای تروریستی و داعش قصد ماندگاری در عراق را دارند، خاطرنشان کرد: مجموعه نیروهای مقاومت نسبت به تعهد امریکا دچار تردید هستند و لذا مرتبا در نزدیکی پایگاه‌های امریکایی تحرکاتی صورت می‌گیرد.

میرابیان در رابطه با فشارهای سنگین امریکا که اخیرا به مسئولان عراقی وارد آورده است تا حملات به پایگاه‌های امریکایی کاهش یابد، افزود: آن‌ها قصد دارند جنگی شیعی را در داخل عراق به راه‌اندازند.

این تحلیلگر حوزه غرب آسیا از تلاش امریکا برای دامن زدن به بحران رو به فروکش عراق سخن گفت و افزود: امریکا می‌خواهد دولت را رو در روی جریان‌های سیاسی و مقاومت شیعه قرار دهد.

میرابیان گفت: حشدالشعبی نیرویی رسمی در کنار نیروهای مسلح عراقی است و رسما اعلام کرده است هیچ دخالتی در پرتاب موشک یا بمب‌گذاری کنار خیابان‌ها نداشته؛ اما امریکایی‌ها برای تضعیف حشدالشعبی، از این فضا سوء استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: امریکا می‌خواهد حشدالشعبی را توسط دولت تحت فشار قرار داد، اما نیروهای بسیج مردمی عراق رسما اعلام کرده‌اند ما در این مسائل دخالتی نداریم.

میرابیان در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد: حشدالشعبی نیرویی رسمی و تابلو دار و زیر نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق است و نیروهای مقاومت چنین اقداماتی را انجام داده و مسئولیت آن را نیز پذیرفته‌اند.

دسترسی سریع
رویداد