رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

احمد دستمالچیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ رهبری و سردار سلیمانی توطئه عربستان را نقش برآب کردند

کاردار سابق ایران در عربستان اقدامات تروریستی آل‌سعود را موجب از بین رفتن بنیان منطقه دانست و تصریح کرد: با درایت رهبری و حضور پررنگ سردار سلیمانی در جبهه و کمک مقاومت، توطئه این‌ها نقش بر آب شد.

1399/07/14
|
15:39
|

احمد دستمالچیان در گفتگو با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو در رابطه با تلاش سعودی‌ها برای ایجاد کمربند ضدایرانی در منطقه اظهار کرد: آل سعود همواره پایه‌گذار تروریسم در منطقه بود.

وی افزود: وهابی‌ها از پیروان مذهب سلفی و تروریسم پرور هستند و تفکری خشک و متعصب و کور دارند.

دستمالچیان عربستان را از مکاتب دست‌نشانده انگلیس و از افراطیون خواند و ادامه داد: عربستان در کنار رژیم جعلی اشغالگر قدس مشی افراط‌گری و تکفیری دارد.

وی به نقش بارز عربستان از صد سال اخیر به این سو در پرورش تفکر افراطی و تروریستی اشاره کرد و اوج این رویه را جنگ‌های نیابتی در منطقه دانست.

دستمالچیان داعش و القاعده را مولودان این تفکر کور و متعصب افراط گرایانه خواند و تصریح کرد: پایه‌گذار القاعده یک سعودی است که در افغانستان دست به این کار زد.

این تحلیلگر حوزه غرب آسیا تفکر داعشی را افراطی‌ترین وجه تروریستی در عراق و سوریه معرفی کرد و ادامه داد: این‌ها جنایت‌هایی بی‌شمار مرتکب شدند که روی تاریخ را نیز سیاه کرده است.

دستمالچیان مشرب فکری این تروریست‌ها را سلفیان و وهابیانی خواند که در عربستان طی سالیان دراز گذشته در مدارس تحصیل کردند و به سایر کشورهای منطقه اعزام شدند.

وی ادامه داد: این‌ها در جنگ‌های نیابتی شکست نظامی خوردند ولی هنوز ریشه‌های فکری و عقیدتی‌شان در بسیاری کشورها از شمال افریقا تا منتها علیه آسیا وجود دارد و تولید مشکل و سختی برای مردم منطقه می‌کنند.

دستمالچیان در رابطه با تلاش ریاض برای مشروعیت بخشی به رژیم کودک کش اسرائیل گفت: این‌ها هم پیمان هستند. بعد از جنگ 33 روزه در سال 2006 که رژیم صهیونیستی شکستی سخت و ذلت بار خورد، مثلث شوم عبری عربی غربی تشکیل شد تا اتاق فرمانی برای قرار دادن رژیم صهیونیستی در حاشه امن باشد.

وی افزود: تروریست‌های تکفیری باید در کشورهای خط مقدمِ مبارزه با رژیم صهیونیستی تاسیسات زیر بنایی را از بین می‌بردند و ابتدا وارد سوریه شدند و سپس می‌خواستند در عراق چنین رویه‌ای را پیش گیرند ولی در باتلاق خوساخته خود گیر افتادند و تا امروز دست و پا می‌زنند.

دستمالچیان اقدامات تروریستی عربستان را موجب از بین رفتن بنیان منطقه و از بین رفتن زیر بنای کشورها دانست و تصریح کرد: این‌ها می‌خواستند به تجزیه کشورها دست بزنند تا بهتر و بیشتر تسلط داشته باشند ولی با درایت رهبری و حضور پر رنگ سردار سلیمانی در جبهه‌ها و نیز کمک مقاومت، توطئه این‌ها نقش بر آب شد.

دسترسی سریع
رویداد