رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

آجرلو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ مقاومت‌مردمی عراق اخراج امریکایی‌ها را به جد پیگیری کنند

یک کارشناس مسائل غرب آسیا تاکید کرد: مردم و گروه‌های مقاومت باید به جد اخراج امریکایی‌ها را پیگیری کنند.

1399/07/20
|
13:35
|

حسین آجرلو در رابطه با گمانه‌زنی‌ها مبنی بر ترک خاک عراق توسط تروریست‌های امریکایی به برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در این زمینه به نظر می‌رسد تلاش‌ها باید ادامه یابد.

وی افزود: ترامپ قول داده نیروهای امریکایی را خارج کند و شاید بدین سمت حرکت کنند ولی همچنان در حوزه نفوذ امنیتی و سیاسی دنبال ماندگاری هستند.

آجرلو ادامه داد: سیاسیون عراق تاکید دارند که خواهان خارج شدن امریکا از کشورشان هستند؛ هرچند روابط سفارتی عادی است ولی خروج امریکا از عراق در حوزه نظامی، امنیتی و سیاسی که موجب استقلال این کشور شود، مورد نظر سیاسیون عراقی است و به نظر می‌رسد در این حوزه ثبات قدم دارند.

وی افزود: امریکایی‌ها تا حدودی در برابر خواست مردم عراق تسلیم شده‌اند و تخلیه پایگاه‌های نظامی و تمرکز نیروها در نقاطی از پایگاه‌های عراق نشان از این ادعاست.

آجرلو درباره ادعای امریکا برای انتقال سفارت از بغداد به اربیل گفت: تهدید امریکا بیشتر از این باب بود تا اتحادی را در گروه‌های سیاسی عراق ایجاد کرده و مخالفین عراقی را تحت فشار قرار دهد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا اضافه کرد: امریکا می‌داند اگر سفارت خود را در بغداد تعطیل کند، بسیاری ارتباطات خود را از دست خواهد داد و لذا از این موضع سریعا عقب نشینی کرد.

آجرلو گفت: امریکا به قول خود می‌خواهد از نفوذ ایران در عراق جلوگیری کند ولی در حوزه امنیتی و سیاسی دنبال باقی ماندن در عراق طی سال‌های آینده می‌باشد و مردم و گروه‌های مقاومت باید به جد اخراج امریکایی‌ها را پیگیری کنند.

وی یادآور شد: به قول رهبری بعد از ترور سردار سلیمانی امریکا در عراق تمام شد ولی عراقی‌ها باید بر لزوم خروج امنیتی و نظامی امریکا از کشورشان هوشیار باشند.

دسترسی سریع
رویداد