رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

باجلان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ اعراب مرتجع منطقه زیر چتر امنیتی ایران هستند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما همواره چتر امنیتی را در منطقه پهن کرده‌ایم و حتی اعراب مرتجع از این امنیت منتفع شده‌اند.

1399/07/30
|
14:23
|

مجتبی باجلان در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو؛ با ابراز تاسف از سیاست کثیف و غیر اخلاقی غرب مبنی بر پروژه ایران هراسی گفت: این‌ها منطقه ما را به بار انداز سلاح‌های خود تبدیل کرده و جیب کشورهای منطقه را خالی می‌کنند.

وی با اشاره به 34 درصد کل صادرات تسلیحاتی که در اختیار امریکاست، گفت: عربستان 18 و امارات 7درصد این تسلیحات را از امریکا خریداری می‌کنند و عربستان مقصدِ 48 درصد صادرات تسلیحاتی انگلیس است و فرانسه و ایتالیا نیز منطقه را با مشکلات جدی روبرو ساخته‌اند.

باجلان رویکرد امنیتی کشورمان را ناظر بر شکل گیری امنیت پایدار و درون زا دانست و تصریح کرد: این الگو در بعد سلبی خواهان عدم دخالت بیگانگان در امنیت منطقه است و ایران معتقدست حضور نیروهای فرا منطقه موجب افراطی گری و تروریست می‌شود و باعث رقابت ناسالم و کاهش اعتماد کشورها نیز می‌گردد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به طرح هرمز گفت: ایران خواهان مشارکت کشورهای منطقه است تا کشورها نیز اعتمادی متقابل داشته و خارجی‌ها در خلیج فارس شرکت نداشته باشند.

باجلان افزود: متاسفانه کشورهای مرتجع منطقه سیاستی اتخاذ کردند که منافع ملی‌شان بر اساس پروژه ایران هراسی تامین شود. غربی‌ها تلاش دارند منطقه روی آرامش نبیند و بحران‌های اقتصادی خودشان را دفع کنند.

وی گفت: ایران مکررا خواهان اینست که عربستان و سایر کشورها متقاعد شوند و به فهم درستی از امنیت و منافع ملی برسند و ما همواره چتر امنیتی را در منطقه پهن کرده‌ایم و حتی اعراب مرتجع از این امنیت منتفع شده‌اند.

باجلان گفت: کشورهای دیگر نیز باید به این فهم برسند که توان دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان به سایر کشورها ضرر رسان نیست.

دسترسی سریع
رویداد