رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

صباح زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ ایستادگی عشایر عرب سوریه در مقابل داعش و امریکا

کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اتحاد عشایر عرب در شمال شرق سوریه، از ایستادگی آن ها در مقابل داعش و امریکا سخن گفت.

1399/08/05
|
15:30
|

صباح زنگنه در رابطه با ارتش عشایر سوریه و چگونگی تشکیل آن به برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو گفت: ترکیب منطقه شمال شرق سوریه عشایر نشین است و عمدتا اعراب در آنجا سکونت دارند و در نزدیکی آن ها، گروه های کردی هستند که با تشکیل نیرویی ویژه با همکاری امریکا نقاطی از شمال شرق سوریه را اشغال کرده اند.

وی با اشاره به نزدیکی این منطقه به مرزهای ترکیه، خاطرنشان کرد: در مقابل عشایر عرب خط فاصلی را بوجود آورده اند که بین شرق فرات و مرز عراق می باشد و در این منطقه، هر نیروی تروریستی و گروه هایی که درپی تجزیه طلبی هستند با عشایر عرب مواجهند.

زنگنه با اشاره به قرار گیری گروه های تروریستی در حدفاصل سکونت این عشایر با مرز عراق گفت: امریکا تلاش داشت در مرزهای عراق حاضر شود ولی توان این کار را پیدا نکرد و لذا بیشتر در مناطق جنوب شرق سوریه حاضر شده است.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به حضور چندین نیروی مقاومت در برابر تروریست ها گفت: یکی ارتش عرب سوریه و دیگری نیروهای حزب الله می باشند و از طرفی نیروی متشکل داوطلب از مردم سوریه تشکیل یافته است که به اندازه یک لشکر هستند که در مرکز و غرب سوریه حضور دارند.

زنگنه با اعلام اینکه عشایر عرب سوری تاکنون بصورت متفرق با تروریست ها مبارزه می کردند، افزود: این ها گاه ضد نیروهای ترک عملیات می کردند و گاه با داعش درگیر بودند و با اقدام اخیر، این گروه ها انسجام یافتند و قدرت بیشتری پیدا کردند.

وی این روند را موجب افزایش قدرت همکاری این عشایر با دولت مرکزی عنوان کرد و گفت: عشایر از این پس نسبت به تهدیدات پیش روی سوریه متحدتر از گذشته خواهند بود و به کمک ارتش عرب سوریه خواهند آمد.

زنگنه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: سه منطقه همچنان در سوریه دچار مشکل است؛ یکی در نزدیکی مرز جولان می باشد و دیگر منطقه درعاست که البته تا حد زیادی در کنترل ارتش سوریه درآمده است.

وی ادامه داد: همچنین کمک جمهوری اسلامی به ارتش سوریه به دفاع تجاوزات ارتش رژیم صهیونیستی کمک خواهد کرد و منطقه دیگر نیز ادلب است که در شمالغرب سوریه و نزدیکی مرز ترکیه واقع می باشد.

دسترسی سریع
رویداد