رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

شیخ عطار در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: کینه تاریخی فرانسه از اسلام/مکرون از زیر بته سبز شده است

یک تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه کینه فرانسه از اسلام ریشه تاریخی دارد، گفت: مکرون نه شخصیتی علمی و نه فردی سیاسی است و از زیر بته سبز شده است.

1399/08/06
|
16:30
|

علیرضا شیخ عطار در گفتگو با برنامه «رویداد» اسلام هراسی غرب را نشان از وجود یک متن و فرا متن دانست و گفت: متن اسلام هراسی وقایعی نظیر اظهارات مکرون است، اما مهم تر از این گفته ها، فرامتنی است که به حاکمیت فرانسه باز می گردد که اساسا با اسلام خصومت دارد.

قائم مقام اسبق وزارت خارجه کشورمان این خصومت را دارای چندین منشأ عنوان کرد و افزود: منشأ اول جنگ های صلیبی است که فرانسه فعالانه در آن شرکت داشت و ضمن پیروزی در اولین جنگ، بعدها مفتضحانه شکست خورد و کینه این شکست را همچنان در دل دارد.

شیخ عطار ادامه داد: با پیشروی در تاریخ، به جریان حمله عثمانی به اروپا می رسیم که تا مرزهای وین پیش رفت و اروپای مرکزی را تحت اشغال درآورد و این مسئله نیز همواره بصورت یک کینه از مسلمین در نزد اروپایی ها باقی مانده است.

وی همچنین رنسانس را دارای خاستگاهی در فرانسه خواند و افزود: تفکر لائیسیته و سکولاریسم رفته رفته در فرانسه شکل گرفت و انقلاب کبیر فرانسه نیز با این موتور محرکه پدیدار شد.

شیخ عطار گفت: بی خاصیت ترین علمای اسلام نیز منکر نمی شوند که اسلام و قرآن پیام سیاسی و دعوی مدیریت اجتماعی دارد که اوجِ آن انقلاب اسلامی ایران بود و امام(ره) بعد از 4 قرن که فرانسه بر کوس لائیسیته می کوبید، مطرح کردند که اسلام قادر به اداره جوامع است و فرانسوی ها بسیار از این گفته ناراحت شدند.

وی ادامه داد: اندیشه ای که خاستگاه آن فرانسه بود از انقلاب اسلامی لطمه خورد؛ حال آنکه انقلاب اسلامی در سایر ملل نیز مدافعانی یافته است.

شیخ عطار افزود: جامعه فرانسه مسلمینی مهاجر دارد که از مستعمرات فرانسوی ها آمده اند و حدود 5 میلیون از جمعیت این کشور را شامل می شوند.

وی با بیان اینکه مسلمانان فرانسوی ها اقلیتی بزرگ هستند، خاطرنشان کرد: فرانسه از جامعه اسلامی نگران است و این نگرانی، نظامی نیست؛ چراکه حتی به تروریست های کشورهای اسلامی و در رأس آن ها، به منافقین کمک کرده است. نگرانی این ها از جنس اندیشه است و از اینرو احساس خطر می کنند.

شیخ عطار گفت: مکرون نه شخصیتی علی و نه فردی سیاسی است بلکه از زیر بته سبز شده و قصد دارد با چنین شعارهایی نوعی هویت برای خود بسازد.

این تحلیلگر حوزه سیاسی تحریم کالای فرانسوی در کشورهای اسلامی را خودجوش خواند و تاکید کرد: همین مسئله مکرون را نگران کرده و از دولت ها خواسته جلوی این کار را بگیرند و ما نیز باید چنین حرکتی مردمی را در کشورمان اتخاذ کنیم.

شیخ عطار کفِ اقدامات را احضار وزیر و اعلام نظر مسئولان دانست و گفت: ما باید در فرانسوی ها ایجاد نگرانی کنیم که بدانند یاوه سرایی شان بدون هزینه نخواهد بود.

دسترسی سریع
رویداد