رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان: ایران ظرفیت خوبی برای ایجاد صلح در قره باغ دارد

پاک آئین بیان کرد: ایران با توجه به حسن همجواری و اعمال سیاست همسایگی با هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان ظرفیت میانجیگری بیشتری نسبت به ترکیه و روسیه دارد.

1399/08/07
|
13:39
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو در خصوص آخرین تحولات مناقشه آذربایجان و ارمنستان با محسن پاک آئین، سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پاک آئین با اشاره به سفر عراقچی، معاون وزیر امور خارجه به آذربایجان، از ظرفیت ایران برای پایان دادن به درگیری‌های قره باغ گفت و بیان کرد: ابتکار ایران در قالب یک طرح قرار است توسط معاون وزیر امور خارجه به دولت‌های آذربایجان و ارمنستان مطرح شود و این امر بدون تردید یک گام مثبت برای پایان دادن مناقشه قره باغ است.

وی با اشاره به اینکه هنوز جزئیات طرح ایران مشخص نشده است، اظهار کرد: از صحبت‌های معاون وزیر امور خارجه کشورمان این مهم دریافت می‌شود که طرح ابتکاری ایران دیدگاه‌های آذربایجان و ارمنستان را مد نظر قرار داده و به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان توجه کرده است و همچنین مخالف اشغال سرزمین بوده است.

سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان ادامه داد: در عین حال به حق تعیین سرنوشت و مطالبات حقوقی مردم قره باغ نیز توجه شده است و در چارچوب تمامیت ارضی آذربایجان خواسته شده که حقوق ارامنه ساکن در قره باغ و مطالبات آنها مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این شرایط، به نظر می‌رسد طرح ابتکاری معقولانه بوده و قرار است با کشورهای روسیه و ترکیه به عنوان بازیگران اصلی، درباره این طرح رایزنی شود.

پاک آئین بیان کرد: ایران با توجه به حسن همجواری و اعمال سیاست همسایگی با هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان ظرفیت میانجیگری بیشتری نسبت به ترکیه و روسیه دارد. ترکیه با ارمنستان رابطه ندارد و دارای خصومت دیرینه هستند و طبیعتا ارمنستان نمی‌توان میانجیگری ترکیه را بپذیرد.

پاک آئین افزود: روسیه در مقاطع مختلف، ارتباطات نظامی جدی با ارمنستان داشته است و با این کشور پیمان نظامی دارد و لذا جایگاهی در حد ایران ندارند. بنابراین ایران می‌تواند از موضوع حسن همجواری و اعتمادی که دو کشور آذربایجان و ارمنستان دارند، استفاده کند و با همراهی ترکیه و روسیه، صلح را به این منطقه بازگرداند.

دسترسی سریع
رویداد