رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عربستان باید پاسخگوی هزینه های تحمیلی بر منطقه باشد

تحلیلگر غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اعلام اینکه ایران سیاست مستقیمی را در قبال عربستان د ردستور کار ندارد تاکیدکرد سعودی‌ها باید پاسخگوی اقدامات منطقه‌ای خود باشند.

1399/08/25
|
15:21
|

سعداله زارعی در گفتگو با برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو با اعلام اینکه احساس ترس دولت‌ها باعث می‌شود بازی پیرامونی خود را بر هم بزنند و وضعیت جدیدی را پدید آورند، گفت: این کشورها تلاش دارند موقعیت ایجاد شده را برای رقیب از بین ببرند.

وی ادامه داد: اگر به رفتار امریکا و سعودی و اسرائیل بنگریم خواهیم دید نظام ما را به ضرر خود ارزیابی کرده‌اند و امریکا و اسرائیل معتقدند قدرت و هیمنه‌شان شکسته شده است.

زارعی با بیان اینکه امریکا در گذشته نیازی به هماهنگ کردن با سایر کشورها نداشت در تصمیمات خود را اجرایی می‌کرد، افزود: سعودی‌ها شرایط پیرامونی را به ضرر خود ارزیابی می‌کنند چون در هر کشوری زخمی ایجاد کرده‌اند مثل لیبی و سودان و تلاش داشتند تغییر محیطی ایجاد نمایند.

‌وی رژیم آل سعود را اسلامی و مبتنی بر مشروعیت و قانون ندانست و تصریح کرد: آن‌ها به هر کاری متوصل می‌شود و اگر لازم باشد یک بازار را در صنعا بمباران کنند، هیچ ابایی از این کار ندارند.

زارعی گفت: رفتار سعودی‌ها آسیبی برای ما درپی ندارد. در سال‌های گذشته امریکا و سعودی‌ها بر ممالک اسلامی حاکم بودند و امروز این موقعیت از دست رفته و لذا نیازی به اقدام مستقیم ما در برابر سعودی‌ها نیست.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا گفت: ما باید با دست فرمان کنونی پیش رویم یعنی نیروهای امریکایی باید از منطقه خارج شوند و دولت‌ها بر دولت‌های دیگر حکومت نداشته باشند و سعودی‌ها هم تاکنون دستاوردی نداشتند و نه قادر بودند دولت سوری را سرنگون کنند و نه در لبنان دولتی را برسر کار آورند.

زارعی ادامه داد: تلاش سعودی‌ها توام با موفقیت نبوده و فقط هزینه‌هایی را بر منطقه تحمیل کرده است که باید پاسخگوی آن باشد و نیازی نیست ما در مقابل عربستان دست به کار مستقیمی بزنیم.

دسترسی سریع
رویداد