رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مصلح زاده مطرح كرد: اغتشاش و داعش؛ دو رویکرد «آمریکای بایدنی» در عراق

سفیر پیشین کشور در اردن ناآرامی های عراق را از نوع داعش و در ادامه اغتشاشات خیابانی دانست تا موجب روی کار آمدن نخست وزیری آمریکایی در عراق شود.

1399/11/06
|
13:35
|

مصطفی مصلح زاده در مصاحبه با برنامه «رویداد» در رابطه با هدف امریکا برای احیای تروریست ها در عراق به رادیو گفت‌وگو، گفت: پرده اول این نمایش به دوره اول بوش باز می گردد که عراق را اشغال کرد و حکومتی امریکایی در عراق مسلط شد ولی مبارزین عراقی اجازه ندادند این حکومت پا بر جا بماند.

وی با بیان اینکه به توصیه مرجعیت، عراقی ها پایداری کردند تا حکومت کشورشان مجدد به آن ها بازگشت، ادامه داد: امریکا تلاش کرد حکومت مورد نظر را تثبیت کند و این مقاومت ادامه یافت تا حکومت مردمی عراق بر سر کار آمد.

مصلح زاده پرده دوم را مختص دوره اوباما دانست که امریکا تلاش کرد داعش را در حکومت عراق ورود دهد و اضافه کرد: در اینجا هم مردم عراق مبارزه با شروع کردند و حشدالشعبی عامل شکست داعش بود.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا پرده سوم را مختص در دست گرفتن حکومت عراق توسط ترامپ دانست و افزود: در این زمان حکومت عراق بدست مردم این کشور و داعش خارج شده بود و لذا تلاش کرد اغتشاشاتی در عراق ایجاد شود که رنگ و بوی سیاسی داشت.

مصلح زاده با بیان اینکه این اغتشاشات خیابانی تلاش داشت گروه های مقاومت در عراق را با نقص روبرو سازد، تصریح کرد: امریکا تا قدری در این حوزه موفق بود و حکومت قبلی عراق را تغییر داد و نخست وزیری بر سر کار آمد که امریکایی ها توان کار کردن را با او داشتند.

وی افزود: امروز با روی کار آمدن بایدن وارد پرده چهارم ترامپ می شویم و قرار است نخست وزیر کنونی عراق تغییر کند و لذا امریکایی ها احتمال می دهند نخست وزیری که تا درصد مورد تایید آن هاست، دیگر در عراق اسکان نداشته باشند و باید به یک بازی جدید روی بیاورند.

مصلح زاده این روند را ناظر بر اغتشاشات خیابانی یا بازگشت دوباره داعش دانست و افزود: هر دوی این ها در برنامه امریکا هست و انفجارهای داعشی دوباره شروع شده و طبیعتا اغتشاشات خیابانی هم آغاز می گردد.

سفیر پیشین ایران در اردن در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با بیان اینکه اغتشاشات خیابانی کنونی و انفجارهای داعشی پیامی را برای دولت عراق درپی دارد که اوضاع را به ناآرامی می کشاند، گفت: امریکا قصد دارد نخست وزیری روی کار بیاید که شبیه نمونه کنونی باشد.

دسترسی سریع
رویداد