رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مقتدایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: حضور امریکا در خلیج‌فارس شکننده است

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: امریکای امروز در نقاط شرق آسیا نفوذی اندک داشته و در منطقه خلیج فارس حضوری شکننده دارند.

1399/11/07
|
15:01
|

عباس مقتدایی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تحولات اخیر منطقه‌ای و سوال برنامه "رویداد" درباره ارتباط میدانی غرب آسیا با روی کار آمدن بایدن گفت: بایدن هنوز مستقر نشده که قدرتی برای اجرای کاری را در صحنه عمل داشته باشد.

وی در عین حال به تاثیر تحولات امریکا بر سایر کشورها اشاره کرد و افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس که مناسبات تقویت شده‌ای با ترامپ داشتند، احتمالا تحت الشعاع قرار می‌گیرند ولی در چند روزی که دولت جدید امریکا مستقر شده به نظر می‌رسد در قد و قواره‌ای نیست که در سطح محدود کاری صورت دهد.

مقتدایی تحولات اخیر کشورها نظیر عراق را در راستای شرایط درونی آن‌ها تفسیر کرد و گفت: سیاست‌های امریکا در آینده، تحت تاثیر شکست‌های ترامپ است.

وی در اینباره گفت: سیاست‌های ترامپ در بسیاری کشورها شکست خورده است و عملا آثار آن با روی کار آمدن دولت جدید در ماه‌های آینده بیش از پیش هویدا خواهد شد.

مقتدایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اضافه کرد: سیاست خارجی کشورها با رفت و آمد دولت‌ها تغییر خاصی نمی‌کنند و هنوز هم رگه‌هایی از این مطلب را در امریکا مشاهده می‌کنیم.

وی در عین حال به ضعف امریکا در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: از نظر درونی، دولت امریکا ضعیف و ضعیف تر شده و تحولات انتخاباتی، به ضعف رو به تضاید کمک کرده است.

مقتدایی افزود: امریکا در دوره امروزه، ضعیف تر از ابر قدرت چند بعدیِ چند سال گذشته است. آن‌ها در بعد اقتصادی بدهکار ترین کشور هستند که پیش تر در همه نقاط دنیا حضور داشتند ولی امروز در نقاط شرق آسیا نفوذی اندک دارند و درمنطقه خلیج فارس حضوری شکننده دارند.

این نماینده مجلس همچنین به عقب نشینی‌های جدی امریکا در بسیاری زمینه‌ها اشاره کرد و گفت: امریکا هنوز ادعاهایی دارد و شاخ و شانه می‌کشد ولی در واقعیت اثر گذاری اندکی دارد.

مقتدایی افزود: تقریبا همین اتفاق در امریکای لاتین در حال رخ دادن است و به نظر می‌رسد باید در محاسبات خود، امریکا را به یک ابر قدرت بلکه صرفا یک قدرت نظامی بدانیم.

وی اضافه کرد: ایران و روسیه توانسته‌اند بخش‌هایی از قدرت امریکا را تحت الشعاع قرار دهند و لذا امریکای موجود از هیمنه قبلی فقط یک ظاهر را حفظ کرده و باطنی در کار نیست.

دسترسی سریع
رویداد