صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به صبور بودن آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: شوق به هدف، احساس مسئولیت و عبور و گذشت از خیلی از مسائل باعث شده بود تا صبوری در آیت الله هاشمی به شدت بالا برود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع گفتگوی ویژه پیرامون سالگرد ارتحال رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی و با حضور مهندس محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران به روی آنتن رفت.

محسن هاشمی رفسنجانی با اشاره به گذشت دو سال از رحلت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: در طول این مدت، فرهیختگان جامعه و مردم عزیز با حضورشان در مراسم های مختلف، خانواده ما را دلداری و تسکین دادند و از همه مردم و مخصوصا مقام معظم رهبری که بر پیکر پدر بزرگوارمان، نماز خواندند تشکر می کنیم.

وی ویژگی بسیار مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی را از خودگذشتگی ایشان چه در دوران مبارزه و چه در پیروزی و بعد از پیروزی انقلاب و تثبیت انقلاب و کمک به توسعه ایران برشمرد و اظهار داشت: آخرین سفری که ایشان در قبل از انقلاب به خارج از کشور داشتند با اینکه می دانستند اگر برگردند دستگیر می شوند ولی ترجیح دادند که در زندان باشند تا خارج از کشور. می گفتند اینکه ما در زندان رژیم شاه باشیم اثرش بیشتر از این است که در خارج از کشور بمانیم و بخواهیم از آنجا مبارزه کنیم.

رئیس شورای شهر تهران افزود: ایشان از بدو مبارزات، همیشه این احساس را داشتند که در مبارزات با رژیم شاه می توانند دچار مشکلاتی جدی مثل تبعید و زندان و حتی رسیدن به حکم اعدام باشند و از این جهت به هیچ وجه دست از مبارزات نکشیدند. در تثبیت انقلاب نیز به همین شکل بود، هم در جبهه های جنگ حضور جدی داشتند و هم فرماندهی جنگ را با دستور امام بعضا بر عهده می گرفتند.

وی خصوصیت بارز دیگر پدرشان را خود انتقادی بیان کرد و گفت: ایشان با نوشتن خاطرات روزمره خود، مسائل روزشان را بررسی می کردند و در خاطراتشان بعضا می بینید که اشاره هایی دارند که باید این کار می شد یا نمی شد.

هاشمی رفسنجانی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به 36 جلد خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: ایشان حاضر شدند دوران زندگیشان را در 36 جلدی که در تقویم می نوشتند، فعالیت هایشان را در معرض دید مردم قرار دهند. در زمان حیاتشان دستور دادند 15 جلد از خاطراتشان را با 20 سال تاخیر، چاپ کنیم و هم اکنون 21 جلد از این خاطرات مانده که به زودی چاپ خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه شوق به هدف، احساس مسئولیت و عبور و گذشت از خیلی از مسائل باعث شده بود تا صبوری در آیت الله هاشمی به شدت بالا برود، تصریح کرد: ایشان به عنوان یک سیاستمدار دیندار، اولا شوق خدمت و رسیدن به اهدافشان را داشتند و لذا برای این کار احساس مسئولیت ویژه ای را بر ایشان، می شد دید و یک مسئله ای که باعث می شد صبور باشند، عدم چسبندگیشان به بعضی از مسائل بود و با سرعت می توانستند از مشکلات عبور کنند و مسیر را عوض کنند و با بحران ها که مواجه می شدند به راحتی این توان را داشتند تا حل مسئله کنند و از بحران عبور کنند و همین باعث می شد که بتوانند صبور باشند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی برای اهدافشان که توسعه ایران در قالب استفاده از مکتب قرآن و اسلام بود، زحمات بسیاری کشیدند و آنچه دنبال می کردند رفاه مردم ایران بود، گفت: ایشان در اوج جنگ، خطبه مترو را خواندند و با اینکه دیگران تعجب می کردند که در این وضعیت جنگ چرا ایشان به دنبال ساخت مترو است، ولی همه دیدند که چقدر این وسیله دارای اهمیت است.

وی یادآور شد: جالب است ایشان از زمانی که رئیس مجلس بودند برای اینکه متروی تهران ساخته شود و دولت وقت به ساخت مترو رای نداده بود در هیئت دولت حضور پیدا کردند و از این پروژه دفاع کردند و اصولا رسم بر این نیست که رئیس مجلس در هیئت دولت حضور پیدا کند و از پروژه ای دفاع کند ولی ایشان بخاطر احساس مسئولیت و شوق به هدفی که داشتند روی آن پافشاری می کردند.

مرتبط با این خبر

  • 80 درصد مردم از خرید خانه عاجزند

  • اضافه کردن مناطق آزاد به دلایل سیاسی است

  • فرسودگی نیمی از ناوگان هوایی واقعیت ندارد

  • ممنوعیت ترانزیت کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد، برخلاف مقررات است

  • ضرورت استفاده از کارت انرژی برای سهمیه بندی انرژی

  • همه جامعه پزشکی آمادگی دارند در چارچوب قانون، مالیات خود را پرداخت کند

  • عزم اکثریت مجلس دهم، استانی شدن انتخابات است

  • نباید از اروپا راه اندازی ساز و کار مالی با ایران را انتظار داشت

  • دیگر کار صادرات انجام نخواهم داد!

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید