بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك تحلیلگر مسائل غرب آسیا: حشدالشعبی برنامه‌های آمریکا را بر هم زده است

نجفی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند همبستگی در کشور عراق را از بین ببرند و حذف گروه حشدالشعبی در این راستاست.

1399/07/07
|
09:22
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص اهداف غرب از حذف گروه حشدالشعبی از معادلات سیاسی عراق با محمد پارسا نجفی، تحلیلگر مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

نجفی با بیان اینکه گروه حشدالشعبی اهمیت بسیار زیادی در ایجاد امنیت ملی و هم بستگی داخلی در عراق داشته است، گفت: این گروه یکی از مولفه‌های اساسی برای حذف و از بین بردن تروریسم داعش بوده است.

وی با اشاره به تلاش غرب و بخصوص آمریکا برای حذف این گروه اظهار کرد: یکی از اهداف آمریکا و انگلیس برای تداوم برنامه‌های خود در عراق و غرب آسیا ایجاد ناامنی و واگرایی در کشورعراق است و برای دست یابی به آن نیازمند از بین بردن حشدالشعبی است.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا بیان کرد: آمریکایی‌ها پیش از این بارها تلاش کرده‌اند، عراق را به سه کشور مجزا یا شش ایالت نیمه مستقل تقسیم کنند و در این میان حشدالشعبی یکی از ارکان مقابله با نقشه و توطئه آمریکایی‌ها محسوب می‌شود و سبب انسجام داخلی در عراق شده است.

وی با تصریح بر اینکه حشدالشعبی برنامه‌های آمریکا برای استیلا بر منطقه غرب آسیا را بر هم زده است، اظهار کرد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند همبستگی در کشور عراق را از بین ببرند و حذف گروه حشدالشعبی در این راستا صورت می‌گیرد.

پارسا ضمن اشاره به اینکه حشدالشعبی در قانون اساسی عراق نیز مورد حمایت قرار گرفته است، اشاره کرد: حشدالشعبی متعلق به مذهب شیعیان نیست و حتی مسیحیان نیز در این گروه عضو است و بنابراین گروه‌های مختلفی از عراقی‌ها در حشدالشعبی عضو هستند. این گروه وابسته به نیروهای دفاعی ارتش عراق هستند و حقوق خود را از دولت عراق دریافت می‌کند و همچنین تحت فرماندهی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق یعنی نخست وزیر این کشور است و بنابراین به عنوان بخشی از ساختار دفاعی عراق محسوب می‌شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی