بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ آمریکا تشکیل دهنده و تجهیزکننده داعش بوده است

سیدهادی سیدافقهی گفت: بر اساس مدارک بسیار زیادی که در طول سالیان کشف شده نه تنها غرب در تشکیل داعش نقش داشته، بلکه هر جا داعش زمین گیر و محاصر می‌شد، از طریق هوا اسلحه، غذا و دارو برای آنها ارسال می‌شد.

1399/07/10
|
11:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص نگاهی به سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان درباره مهمترین مسائل منطقه و لبنان با سید هادی سید افقهی کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید هادی سید افقهی با اشاره به سخنان سید حسن نصرالله در خصوص تشکیل داعش در کشورهای منطقه گفت: تقریبا برای همه روشن شده است که داعش را خود آمریکایی‌ها و منظومه‌ای از کشورهای اروپایی، عربی و رژیم صهیونیستی به وجود آوردند و برای آن هزینه کردند.

وی با بیان اینکه داعش قرار بود پس از تصرف عراق و سوریه، جغرافیای خود را گسترش دهد، اظهار کرد: این حکومت که به نام خلافت اسلامی است و در واقع بویی از اسلام و رافت اسلامی نبرده است، قرار بود به مناطق دیگر کشیده شود. در همین راستا داعش در کشورهای دیگر از جمله شمال آفریقا از جمله لیبی و نیجر و مالی اعلام موجودیت کردند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا، داعش را یک پروژه گسترده عنوان کرد و افزود: در عراق با حشدالشعبی و همچنین سوریه با کمک جریان‌های مقاومت، پروژه داعش ناکام ماند اما از آنجایی که برای این تشکیلات هزینه بسیار کردند و حضور خودشان را در منطقه توجیه کنند.

وی افزود: بر اساس مدارک بسیار زیادی که در طول سالیان کشف شده است، نه تنها غرب در تشکیل داعش نقش داشته است، بلکه هر جا داعش زمین گیر و محاصر می‌شد، از طریق هوا تجهیزات از جمله اسلحه و غذا و دارو برای آنها توسط آمریکایی‌ها ارسال می‌شد.

وی به حضور آمریکایی‌ها در منطقه با توجیه مبارزه با داعش اشاره و بیان کرد: آنها اعلام کردند تا زمانی که داعش وجود دارد، ما در منطقه حضور داریم و تسلسل همیشه وجود دارد زیرا همیشه به این بهانه آن‌ها در منطقه حضور خواهند داشت در حالی که خود آن‌ها به وجود آورنده داعش هستند.

سید افقهی اظهار کرد: امروز مقاومت باید دست به دست یکدیگر بدهند تا طرح‌های آمریکا که ایجاد مجدد داعش است و همچنین حضور مستقیم آمریکا پس از شهادت سردار سلیمان را نقش بر آب کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی