بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

قاسمیان مطرح كرد: تلاش آمریکایی‌ها برای روی کار آمدن نیروهای تندروی حزب بعث

کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: با شکست داعش، خباثت آمریکایی‌ها بیشتر شد و پایگاه‌های نیروهای مقاومت را مورد هدف قرار می‌دادند.

1399/07/15
|
10:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تقلای حزب بعث عراق برای کودتا در این کشور با روح الله قاسمیان، کارشناس مسائل غرب آسیا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

روح الله قاسمیان با بیان اینکه پس از سقوط صدام، سیاست‌های کلان آمریکا برای برپایی دولتی هم راستا با خود بوده است، گفت: با وجود آنکه بر اساس قوانین عراق، نخست وزیر این کشور باید از شیعیان باشد، اما آمریکایی‌ها همواره به دنبال این بودند که دولتی نزدیک به آمریکا روی کار بیاید.

وی با اشاره به تلاش آمریکا برای کاهش نفوذ ایران در عراق اظهار کرد: در این راستا همیشه دو سیاست را از آمریکایی‌ها شاهد بوده‌ایم؛ تضعیف دولت عراق در جهت منافع خودشان و ایجاد ناامنی دو سیاست آمریکایی‌ها در عراق بوده است. داعش نمونه‌ای از ایجاد ناامنی بوده است.

وی از روی کار آمدن داعش از عراق و زمانی که نوری المالکی نخست وزیر این کشور توانسته بود ساختاری قوی در عراق شکل بدهد گفت و بیان کرد: چون منافع آمریکایی با دولت نوی المالکی در تضاد بود، داعش شکل گرفت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا از تلاش‌های آمریکا برای روی کار آمدن دولتی تند رو و بعثی در عراق خبر داد و عنوان کرد: با شکست داعش، خباثت آمریکایی‌ها بیشتر شد و پایگاه‌های نیروهای مقاومت را مورد هدف قرار می‌دادند و در دولت عراق از طریق نفوذی‌های خود، اختلافات متعدد ایجاد می‌کردند و به هر شکلی که بود توطئه‌هایی را به وجود می‌آورند.

وی افزود: آمریکایی‌ها به دلیل آنکه دولت الکاظمی نخستین سفر خود را به ایران انجام داد، توطئه و نفوذ را آغاز کردند به طوری که نخست وزیر عراق مجبور شد اعلام کند حشدالشعبی باید کنار برود و فقط ارتش باقی بماند. این موضوع می‌تواند باعث تحریم بعثی‌های عراق جهت روی کار آمدن در این کشور شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی