بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی: طرح تعالی خانواده نیازمند توجه بیشتر سازمان‌های فرهنگی برای فرزندآوری است

لاله افتخاری در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: برخی از دلایل کاهش جمعیت به مسائل فرهنگی مربوط است و نیازمند این هستیم تا سازمان‌ها و نهادهای مربوطه وارد عمل شوند.

1399/07/16
|
08:47
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص طرح شماری از نمایندگان مجلس با موضوع جمعیت و تعالی خانواده با دکتر لاله افتخاری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

لاله افتخاری با بیان اینکه بخشی از کاهش فرزندآوری اقتصادی بود، گفت: میزان زیادی از عدم فرزندآوری دلایل غیر اقتصادی داشته است و در واقع فرهنگ ضد ارزشی که در کشور از سوی غرب به شکل هدفمند آمد، باعث کاهش فرزندآوری شد و به همین جهت باید اعتراف کنیم در طول دهه‌های گذشته، راه درستی را نپیمودیم.

وی با تاکید بر اینکه باید موانع فرزندآوری برداشته شود، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی می‌تواند با یک مصوبه کوتاه، همه اقداماتی که در راه کاهش جمعیت صورت می‌گیرد، برطرف کند و در این راستا باید هم در حوزه آموزش و هم در حوزه فرهنگ سازی اقدامات مهمی انجام شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی از ضرورت فرهنگ سازی گفت و بیان کرد: مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که افزایش جمعیت و فرزندآوری نیازمند فرزندآوری است و به همین جهت این ماموریت در مجلس نهم به کمیسیون فرهنگی ارائه شد. البته طرح خیلی گسترده بود و نیازمند منابع مالی بود.

وی طرح‌ها و اقداماتی که در گذشته انجام شد را عاملی برای کاهش جمعیت عنوان کرد و درباره طرح جمعیت و تعالی خانواده بیان کرد: این طرح به برخی مسائل خصوصی مانند حداقل و حداکثر سن ازدواج جوانان ورود کرده است که به نظر با این کار، ممکن است از مسائل اصلی باز بمانیم.

افتخاری اشاره کرد: برخی از دلایل کاهش جمعیت به مسائل فرهنگی مربوط است و نیازمند این هستیم که سازمان‌ها و نهادهای مربوطه وارد عمل شوند که این مهم در طرح نمایندگان در نظر گرفته شده است اما کافی نیست و بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد. در این راستا باید از تشکل‌های مردم نهادی که ظرفیت‌های زیادی دارند استفاده شود و با حمایت، هدایت و نظارت می‌توانیم از نظر فرهنگی خلاء موجود برای فرزندآوری را پر کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح مذکور، نمایندگان بر فرزند سوم به بالا توجه کرده‌اند و این اقدام مناسبی محسوب می‌شود، اظهار کرد: در کشورهای مختلف برای انجام کار فرهنگی، نشان و مدال در نظر گرفته شده است و اگر کسی به دلیل کاری که انجام داده است، مدال بگیرد، باعث افتخار او خواهد بود که سبب توجه بیشتر جامعه می‌شود. از این مهم می‌توان در راستای فرزندآوری اقدام کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی