بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك استاد روابط بین الملل مطرح كرد: چشم طمع اسرائیل به انرژی موجود در امارات

عسگری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: برای اهل فن، نشانه‌های ارتباط بین کشورهای عربی بخصوص امارات با رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل عیان شده بود.

1399/07/16
|
09:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی با دکتر محسن عسگری، استاد روابط بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن عسگری با ابراز تاسف از اینکه در چند دهه گذشته در جامعه هیچ گونه آگاهی بخشی علمی انجام نداده‌ایم و فقط به شعار بسنده کردیم، گفت: متاسفانه در سیاست‌هایی که در این سال‌ها اعمال شده است، افکار عمومی را با تبلیغات اشتباه گرفتیم و متاسفانه به سمت آگاهی بخشی جامعه حرکت نکردیم.

این استاد روابط بین الملل عادی شدن روابط کشورهای عربی با اسرائیل را تعجب برانگیز ندانست و عنوان کرد: حداقل برای اهل فن و صاحب نظران، نشانه‌های ارتباط بین کشورهای عربی بخصوص امارات با رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل عیان شده بود.

وی به ذکر نمونه‌هایی از روابط امارات با اسرائیل در گذشته اشاره و عنوان کرد: در 30 نوامبر 2015 موسسه‌ای در آمریکا مقاله نوشت و افشا کرد دیپلمات‌های اسرائیل در برخی از جلسات چند جانبه در امارات شرکت کردند و این کشور به رژیم صهیونیستی اجازه داده است یک دفتر دیپلماتیک در ابوذبی تاسیس کند. در سال 2007 مقامات اماراتی در اجلاس آناپلیس شرکت کردند که هدف آن اجرایی کردن طرح صلح اعراب و اسرائیل بود.

عسگری با بیان اینکه از آغاز قرن 21، تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است تا جبهه متحد ایران و اعراب علیه اسرائیل را به جبهه متحد اعراب و اسرائیل علیه ایران تغییر داده شود، اظهار کرد: تا حدود زیادی این کار انجام شده است و رسمی شدن رابطه امارات با اسرائیل، نمونه بارز آن است.

وی عادی شدن روابط اسرائیل و امارات را از ابعاد گوناگون سیاسی، امنیتی و اقتصادی قابل بررسی دانست و بیان کرد: بشر امروز در آستانه ورود به انقلاب سوم صنعتی قرار دارد. این انقلاب سوم انرژی خود را دارد و اگر در تمدن‌های قبلی انسان با خودروی سوختی جابجا می‌شد، اما امروز در عصر اطلاعات قرار داریم و انسان در بستر اینترنت جابجا می‌شود و انرژی تامین کننده چنین سیستم‌هایی انرژی‌های خورشیدی، باد و به طور کل تجدید پذیر هستند و اسرائیل به این امارات از این جنبه نگاه می‌کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی