بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: فشار اصلی از سوی بیگانگان بر جریان مقاومت لبنان است

فرزندی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: برخی کشورها و افراد در داخل لبنان تلاش می‌کنند دولت در این کشور برای انسجام ملی شکل نگیرد.

1399/07/20
|
09:05
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص طرح‌های تجزیه لبنان با دکتر فرزندی، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرزندی مسائل لبنان را موضوع جدید ندانست و با بیان اینکه موضوعاتی همچون تجزیه در لبنان بیش از چهار دهه سابقه داشته است، گفت: این مسائل به ویژه پس از شکست‌هایی که رژیم صهیونیستی از جریان مقاومت خورده است بیشتر مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه طرحی که به تازگی مجددا در برخی رسانه‌های غربی و عربی مطرح می‌شود، به صورت مستقیم طرح تجزیه لبنان نیست، اظهار کرد: این طرح با عنوان بانک‌های دوست آمریکا مطرح شده است و طی آن یک لایحه توسط تعدادی از نمایندگان طرح شده است و برای فشار به جریان مقاومت است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه تحریم جریان مقاومت در ابعاد گوناگون دنبال شده است، اظهار کرد: این طرح قرار است با عنوان انزوای مناطق تحت نفوذ حزب الله، قصد خالی کردن بانک‌ها از این مناطق را دارند و به صورت غیر رسمی به دنبال ایجاد فشار همه جانبه هستند.

وی با اشاره به تلاش‌های بیگانگان برای بر هم زدن شرایط لبنان عنوان کرد: برخی کشورها و افراد در داخل لبنان تلاش می‌کنند دولت در این کشور برای انسجام ملی شکل نگیرد و در این میان فشار اصلی بر جریان مقاومت است.

این استاد دانشگاه تجزیه لبنان را امکان پذیر ندانست و بیان کرد: در لبنان دو جریان در برابر هم قرار دارند. جریان 8 مارس که طرفداران مقاومت هستند و جریان مقابل طرفداران 14 مارس را تشکیل می‌دهند که بر ضد مقاومت هستند و با توجه به اینکه رفیق حریری برای تشکیل دولت لبنان اعلام آمادگی کرده است، این تقابل دو جریان ادامه خواهد داشت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی