بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل مطرح كرد: حشدالشعبی؛ عنصر کلیدی برای مقابله با دشمنان عراق

محرابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: دشمنان محور مقاومت تلاش دارند با تضعیف حشدالشعبی، برنامه‌های ضدامنیتی خودشان را در عراق پیاده کنند.

1399/07/28
|
10:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تلاش‌های داخلی و منطقه‌ای برای تضعیف جریان حشدالشعبی در عراق با دکتر علیرضا محرابی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محرابی با بیان اینکه تمام خط‌هایی که در خصوص تضعیف نیروی مردمی حشد الشعبی در عراق وجود دارد، از بیرون عراق ایجاد شده است، گفت: در داخل عراق خیلی مسئله تضعیف این نیرو موضوعیت ندارد. لابی‌های صهیونیستی، ایالات متحده آمریکا، عربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه تلاش دارند در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و لبنان که به محور مقاومت و داشتن نیروهای مردمی معروف هستند، مشکل ایجاد کنند تا محور مقاومت را تضعیف کنند.

وی با اشاره به اینکه محور غربی، عربی و عبری با تضعیف مقاومت به دنبال اهداف اقتصادی، سیاسی و نظامی هستند، اظهار کرد: حشد الشعبی بر اساس قانون اساسی عراق فعالیت می‌کند و آینده قطعا مبتنی بر خواست مردمی است که تلاش دارند این گروه را زنده و پویا نگه دارند.

این استاد دانشگاه به فشار قدرت‌های جهانی علیه محور مقاومت اشاره و بیان کرد: عنصر کلیدی و اصلی مقابله با برنامه‌های این قدرت‌ها، اتکا به نیروهای مردمی است و در عراق نیز حشدالشعبی در همین راستا فعالیت می‌کند. اساسا سازمان‌های امنیتی عربستان، اسرائیل و آمریکا علاقه مند هستند درون کشورهای محور مقاوت مسائل ناامیدکننده و ضدامنیتی را ایجاد کنند.

وی با تصریح بر اینکه آنچه در مقابل دسیسه‌های ضد امنیتی کشورهای متخاصم ایستادگی می‌کند، نیروهای مردمی است، عنوان کرد: ساختار حشدالشعبی درون فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق تعریف شده است و نخست وزیر فرماندهی نیروهای مردمی را بر عهده دارد، اما غربی‌ها و عربستانی‌ها به شدت علیه این نیرو فعالیت می‌کنند و حتی مدعی هستند این نیروها غیر قانونی هستند.

کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: دشمنان محور مقاومت تلاش دارند با تضعیف حشدالشعبی، برنامه‌های ضد امنیتی خودشان را در عراق پیاده کنند و در سال 2014 با ورود داعش این کار را انجام دادند و اگر نیروهای مردمی حضور نداشتند، قطعا داعش بر عراق چیره می‌شد اما با وجود حشدالشعبی شاهد شکست داعش در عراق بودیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی