بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس ارشد مسائل شبه قاره: اصرار طالبان به «امارت اسلامی» چالش اصلی مذاکرات صلح است

ملازهی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو یکی از مشکلات و چالش‌های موجود در مذاکرات صلح افغانستان دیدگاه طالبان در خصوص «امارت اسلامی» دانست.

1399/11/08
|
08:39
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص سفر هیئت سیاسی طالبان به ایران با محمد ملازهی، کارشناس ارشد مسائل شبه قاره به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد ملازهی درباره مذاکرات طالبان با دولت افغانستان گفت: با توجه به تحولاتی که در ساختار قدرت در آمریکا پیش آمد و بایدن رئیس جمهور به عنوان انتخاب شد، شرایط گفتگوی صلح در افغانستان را دچار تغییر کرد، زیرا بایدن معتقد است توافقی آمریکا در زمان ترامپ با طالبان انجام داده است باید مورد بازبینی قرار گیرد.

وی از نگرانی طالبان درباره سیاست های تیم جدید کاخ سفید خبر داد و اظهار کرد: نگرانی طالبان از این جهت است که سیاست های بایدن ممکن است موجب شود دولت مرکزی افغانستان در مذاکرات احتمالی آینده افغانستان بیشتر تقویت شود. نگرانی دوم طالبان این است که آمریکایی ها در توافق پیشین پذیرفته بودند که نیروهای نظامی خود را از افغانستان به طور کامل خارج کنند اما به نظر می رسد سیاست بایدن این نخواهد بود.

این کارشناس ارشد مسائل شبه قاره با تصریح بر اینکه از منظر طالبان، ابتکار آمریکایی ها برای گفتگو در حال کشیده شدن به بن بست است، بیان کرد: طالبان به دنبال این هستند که یک ابتکار جدید هستند. وزیر امور خارجه ایران قبلا مطرح کرده بود که کشورهای همسایه باید ابتکاری به خرج دهند تا به روند صلح بین دولت مرکزی و دولت طالبان کمک کنند و به نظر می رسد دلیل سفر طالبان به ایران چراغ سبز به این موضوع است.

ملازهی عنوان کرد: طالبان با دادن این احتمال که طرح آمریکا پس از تغییر دولت به بن بست خواهد خورد، به تهران و کشورهای همسایه رجوع کنند تا طرح جدیدی اجرا شود و مذاکرات صلح در افغانستان به شکست نیانجامد.

وی با یادآوری این موضوع که طالبان بخشی از وضعیتی است که افغانستان در آن گرفتار شده است، عنوان کرد: واقعیت این است که مشکل افغانستان تنها طالبان یا دولت مرکزی نیست، هر چند مسئله اصلی قلمداد می شوند. یکسری رقابت های منطقه ای نیز در موضوع افغانستان دخیل هستند؛ رقابت های هند و پاکستان و مباحث مرتبط با ایران و عربستان نیز به نوعی در روند مذاکرات تاثیرگذار هستند.

این کارشناس ارشد مسائل شبه قاره یکی از مشکلات و چالش های موجود در مذاکرات صلح افغانستان دیدگاه طالبان در خصوص «امارت اسلامی» دانست و گفت: طالبان از موضوع ضرورت وجود امارت اسلامی در افغانستان کوتاه نیامد و در نهایت نیز مذاکرات صلح افغانستان این عبارت گنجانده شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی