رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

یك باستان شناس خواستارشد: هم افزایی میان سازمان گردشگری و دانشگاه ها برای بازدید از موزه ها

استاد دانشگاه گفت: باید شرایطی فراهم شود تا دانشجویان با رفتار مطلوب و انگیزشی از موزه ها بازدید کنند و این به ایجاد یک هم پیوندی و هم افزایی میان دانشگاه و سازمان میراث فرهنگی نیاز دارد.

1397/08/21
|
14:25
|

برنامه "رواق تماشا" با موضوع گردشگری تاریخی، ظرفیت ها و چالش ها و با حضور دکتر فاطمه عابدی استاد دانشگاه و باستان شناس از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

عابدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: یکی از چالش های دانشجویان گردشگری این است که شرایط بازدید از موزه های تاریخی و طبیعی فراهم نمی شود. البته متولی آن سازمان گردشگری نیست و خود دانشگاه باید شرایط آن را فراهم کند.

این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر توجه به سایت موزه ها در حوزه باستان شناسی افزود: هدف از نمایش آثار تاریخی در موزه باستان شناسی، معرفی ویژگی های باستان شناختی، طبیعی و فرهنگ مردمان دوره پیش از تاریخ است.

این باستان شناس گفت: ما گردشگری تاریخی نداریم بلکه دارای گردشگری میراث فرهنگی هستیم. زیرا آثاری که در قالب تاریخی عنوان می کنیم فقط دوره ای از تاریخ را در بر می گیرد درصورتیکه بیشترین آثار منقول ما مربوط به قبل از دوره تاریخ است.

وی در رابطه با پرداخت مبلغ ورودی موزه ها یادآور شد: دانشجویان باید تک تک ورودی موزه را بپردازند درصورتیکه در هیچ جای دنیا چنین کاری مرسوم نیست. دانشگاه ها باید با سازمان گردشگری تفاهم نامه ای را منعقد کنند تا این مشکل حل شود.

عابدی در ادامه برنامه رواق تماشا از شبکه رادیویی گفت و گو با گلایه از ممنوعیت عکسبرداری و فیلمبرداری از موزه ها گفت: درس هایی که در این حوزه به دانشجویان تدریس می شود باید به صورت عملی هم برای آنها در موزه ها نمایش داده شود و از موزه ها بازدید کنند. البته دانشجویان هم باید روش صحیح و اصولی تصویربرداری از موزه را آموزش ببینند تا آسیبی به موزه ها وارد نکنند.

این باستان شناس عنوان کرد: با وجود فناوری و پیشرفت های حاصل شده در زمینه ساختار زندگی جدید، اما دانشجویان علاقه ویژه ای به باستان شناسی و بازدید از محوطه ها و سایت موزه ها دارند که دلیل آن می تواند حس نوستالژی، جهان شدن و یا تغییرات اجتماعی باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه این مطلب تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود که این دانشجویان علاقمند بتوانند با یک رفتار مطلوب و انگیزشی از موزه ها و سایت موزه ها بازدید کنند و این به ایجاد یک هم پیوندی و هم افزایی میان دانشگاه و سازمان میراث فرهنگی به ویژه در رشته هایی همچون مدیریت جهانگردی نیاز دارد.

دکتر عابدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو ابراز داشت: موضوعات باستان شناسی و فرهنگی قابل تدریس فقط به صورت تئوریزه نیستند و باید شرایطی فراهم شود که این آثار را از نزدیک تماشا کنند.

دسترسی سریع
رواق تماشا