رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

زنان سوزن دوز بلوچ ماسک دوز شدند

نساجی سنتی خراسان ومهد سوزندوزی بلوچستان شاهد اتفاقات خوبی بود تااینکه کرونا ضربه ای سهمگین برکمر صنعت واردآورد. اما وزارت میراث چگونه حمایت کرد؟

1399/03/19
|
16:00
|

ویدا توحدی، مشاور معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی در مصاحبه با برنامه "رواق تماشا" معضل آسیب دیدگی صنایع دستی در کل دنیا را مطرح کرد که گریبان کسب و کارهای کوچک و آسیب پذیر را گرفته است.
اعضای شورای جهانی صنایع دستی هم از آسیب بالای این بیماری گلایه دارند و ایران طی جلسه ای آنلاین گزارش حمایتی خود را به جهانیان خواهد داد.

توحدی با بیان این مطلب افزود: صنایع دستی بدلیل هنری بودن، قابل دوام و پایداری است. در این راستا فعالان حوزه کشاورزی چنین انعطاف پذیری را ندارند و ایران از این منظر، در جهت پایداری تولیدات صنایع دستی وارد تعامل با شورای جهانی شده است.

توحدی به پیشنهادات حمایتی وزارت میراث از سوزن دوزان بلوچ، صنعت رودوزی هرمزگان و پارچه بافی خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این صنعتگران در راستای نیاز و مصرف جامعه، به سمت تولید ماسک بهداشتی سوق پیدا کردند.

وی با انتقاد از اینکه برخی هنرمندان صنایع دستی را قشری ضعیف می خوانند، گفت: وقتی دم از کمک به این اقشار می زنیم، نباید احساس ضعف در این عزایزن بوجود آوریم.

حسین سلجوقیان، تولید کننده صنایع دستی و رئیس پیشین اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان ضمن تایید سخنان فلاح تاکید کرد: اگر ادارجات این روند را تسهیل کرده و وزارت میراث نیز دنبال کار را بگیرد، ضرر کمتری به صنایع دستی کشور وارد خواهد آمد.

وی از ضرر و زیان این صنعت طی دو سال گذشته سخن گفت و افزود: حال که به بدنه هنر صنایع دستی ضرر خورده است، باید در برخی روندها نیز تغییراتی صورت گیرد. این در حالی است که مسئولان در حال افزایش مالیات ها هستند.

ما به جز اینکه طی این دو سال ضرر کرده ایم و هیچ کمکی هم دریافت نکردیم، اما کمک به بیمه شدگان به هیچ عنوان جبران خسارات را نمی کند.

سلجوقیان خاطرنشان کرد: امروز بسیاری فروشگاه و مغازه های صنایع دستی اصفهان تعطیل شده است و در حال حاضر حدود 30 مغازه در میدان نقش جهان اصفهان به کل تعطیل هستند.

دسترسی سریع
رواق تماشا