پرده آخر جمعه‌ها از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه پرده آخر مطرح شد: تئاتر شی آف به روایت فقر می پردازد

نویسنده و کارگردان تئاتر شی آف اظهار داشت: استمرار موضوع فقر در جامعه ایران می تواند موضوع و محتوای نمایش شی آف برای مخاطب را زنده و به روز نگه دارد.

1397/10/08
|
11:02
|

برنامه پرده آخر با موضوع بررسی تئاتر اجتماعی و حضور جوانان در آن، با حضور داوود پورحمزه (نویسنده و کارگردان تئاتر شی آف)، محمد فراهانی (بازیگر تئاتر شی آف) و یلدا تحویلدار (بازیگر تئاتر شی آف) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه داوود پورحمزه با اشاره به این که نمایش شی آف در مورد فقر است، گفت: موضوع فقر امروزه درصد بسیار زیادی از جامعه ایران را درگیر خود کرده است.

وی در مورد روایت نمایش شی آف، اظهار داشت: در روایت نمایش شی آف خانواده ای زندگی می کند که برای رهایی از فقر به کارهای مختلفی از جمله امور غیر قانونی دست می زنند.

نویسنده و کارگردان تئاتر شی آف با اشاره به اعتراضات اقتصادی مردم در کشور، عنوان کرد: نمایشنامه شی آف در زمانی شکل گرفت که اعتراضات اقشار مختلف مردم به فقر و مسائل ناشی از آن در کشور شدت گرفت.

وی افزود: ایده اولیه نمایش شی آف از طریق یکی از دوستانم که وکالت خانواده ای درگیر با فقر را قبول کرده بود، در ذهن من شکل گرفت، به عبارت دیگر من تحت تاثیر اتفاقات موجود در پرونده اقتصادی آن خانواده نمایشنامه تئاتر شی آف را به متن تبدیل کردم.

داوود پورحمزه با اشاره به این که نمایش شی آف یک ملودرام اجتماعی است، عنوان کرد: نمایش شی آف چهارمین نمایش من است که به اجرای عمومی رسیده است. به طوری که سه اجرا در سالن خصوصی و یک اجرا در سالن دولتی داشتم.

وی با اشاره به تفاوت اجرا در سالن های دولتی و خصوصی تئاتر، اظهار داشت: هر کدام از سالن های خصوصی و دولتی کشور خوبی ها و بدی های منحصر به خود را دارند، در حالی که در سالن های خصوصی رفت و آمدها راحت تر از مراکز دولتی است.

نویسنده و کارگردان تئاتر شی آف در ادامه اضافه کرد: در حالت کلی سالن های نمایش دولتی خدمات بیشتری را نسبت به یک سالن خصوصی در اختیار تیم تولیدکننده تئاتر قرار می دهند.

وی با اشاره به تاریخ انقضا محتوای یک تئاتر در بستر زمان، توضیح داد: بسیاری از موضوعات منتخب برای نمایش های مختلف ظرف مدت کوتاهی کارکرد خود را در جامعه از دست می دهند، در حالی که استمرار موضوع فقر در جامعه ایران می تواند موضوع و محتوای نمایش شی آف برای مخاطب را زنده و به روز نگه دارد.

داوود پورحمزه در ادامه افزود: اگر کشور ایران از زمینه های فقر خارج شود، موضوع و محتوای نمایش شی آف باید مورد بروزرسانی قرار بگیرد.

وی با اشاره به این که سالن های دولتی همیشه با نظم و چهارچوب بسیار دقیقی کارهای خود را پیش می برند، تصریح کرد: عدم پرداخت هزینه به سالن های دولتی از جمله مهم ترین مواردی است که توجه به گروه اجرایی را به خود جلب می کند، در حالی که سالن های خصوصی تئاتر در کشور همیشه هزینه های متعددی را از تیم اجرا کننده دریافت می کنند.

در ادامه ی برنامه پرده آخر از شبکه رادیویی گفت و گو محمد فراهانی در خصوص همکاری خود با داوود پورحمزه، گفت: اولین آشنایی من با داوود پورحمزه سال های قبل در یک جشنواره تئاتر ایجاد شد، به طوری که این دوستی دور زمینه ارائه پیشنهاد نقش به من را در نمایش شی آف فراهم کرد.

وی با اشاره به شخصیت عمران در نمایش شی آف، توضیح داد: گره اجتماعی ایجاد شده در نمایش شی آف توسط یک شخصی به اسم عمران شکل می گیرد.

در بخش دیگر برنامه پرده آخر از شبکه رادیویی گفت و گو یلدا تحویلدار با اشاره به حضور خود نمایش شی آف، گفت: مدت کوتاهی قبل از شروع تمرین های نمایش شی آف از طریق یکی از دوستان به آقای داوود پورحمزه معرفی شدم و با اهتمام به صحبت های مختلف همکاری در این نمایش برای من رقم خورد.

وی با اشاره به این که شخصیت مورد بازی در نمایش شی آف با شخصیت اصلی من تفاوت های بسیاری دارد، عنوان کرد: تفاوت و فاصله شخصیت بازی با شخصیت خود من باعث شد تا زمینه یک کار متفاوت برای من ایجاد شود. در حالی که بازی در این نمایش به نوعی محک زدن توانایی خودم نیز به شمار می آید.

بازیگر نمایش شی آف در ادامه اضافه کرد: موضوع اجتماعی نمایش شی آف از جمله مواردی است که همکاری با این نمایش را برای من جذاب می کند.

تحویلدار با اشاره به شخصیت مهری در نمایش شی آف، توضیح داد: شخصیت مهری یکی از دوستان و همسایگان خانواده ی شی آف است که در طول روایت با شیطنیت های مختلف قصه موجود در روایت را پیش می برد.

دسترسی سریع
پرده آخر