آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه " آوای قانون "مطرح شد: آیا حق طلاق باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود؟

برنامه " آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع موارد حقوقی در ازدواج و تشکیل خانواده با حضور حجت الاسلام سید هادی تیموری ، وکیل پایه یک دادگستری و قاضی باز نشسته روانه آنتن شد.

1397/01/26
|
14:45
|

آوای قانون : به دلیل اختلافاتی که میان من و همسرم ایجاد شد ، او از من وکالت گرفت تا خود را با بذل مهریه مطلقه کند اما پس از مدتی مهریه خود را به اجرا گذاشت. آیا زن می تواند پس از بذل مهریه خود آن را تقاضا کند؟

حجت الاسلام تیموری :احتمالا بذل واقع نشده است همسر شما تقاضا کرده است که در صورتی که اجازه طلاق داشته باشم مهریه را می بخشم اما با وجود اینکه ایشان به دنبال طلاق نرفته است پس بذلی نیز واقع نشده است.
در واقع اگر زوجه ای امروز مهریه خود را بذل کند ، اینکه می تواند آن را بازپس گیرد یا خیر فقها نظرات زیادی دارند.

آوای قانون : آیا شرط حق طلاق ضمن عقد اعتبار ندارد و حتما باید در دفترخانه طی سند رسمی ثبت شود ؟

حجت الاسلام تیموری : در عقدنامه مواردی آمده است که اگر مرد آنها را رعایت نکند ، زن می تواند به وکالت از زوج خود را مطلقه کند.
برخی از افراد شرط حق طلاق را در شروط عقدنامه قرار می دهند تا در هر صورتی و هرگاه بانو درخواست کند بتواند خود را مطلقه کند.این مورد در صورت توافق طرفین ممانعت قانونی ندارد.

آوای قانون : با توجه به تجربیات شما آیا زوج هایی که مهریه بالاتری دارند ، استحکام بیشتری در زندگی خود دارند؟

حجت الاسلام تیموری : آنچه تا کنون ثابت شده هرچه مهریه بالاتر باشد اختلاف میان زن و مرد بیشتر شده و هرچه مهریه پایین تر بوده مبانی خانواده مستحکم تر بوده است.
ممکن است یک مهریه برای یک زوج بازدارنده باشد اما آیا می توان چنین خانواده ای را محکم کرد؟و آیا نام زندگی می توان بر آن نهاد. ممکن است در کوتاه مدت مهریه بالا از طلاق جلوگیری کند اما در محاکم مشاهده شده که افرادی که مهریه های سنگین دارند بیشتر در معرض اختلاف و طلاق بوده اند.

آوای قانون : پس از اینکه از همسرم جدا شدم ، طبق قانون حضانت دختر 9ساله ام به او رسید. آیا امکان دارد که او را نزد خود بیاورم؟

حجت الاسلام تیموری : قانون گذار حضانت و نگهداری طفل را تا 7 سال به مادر سپرده است و پس از آن در اختیار پدر می باشد مگر در شرایط استثنایی مانند عدم پذیرش پدر ، مشکلات اخلاقی و مالی که صلاحیت پدر را در نگهداری فرزند لغو می کنند.

آوای قانون : آیا تعداد دفعات و مکان ملاقات را می توان تغییر داد؟

حجت الاسلام تیموری :اگر این موارد توسط پدر و مادر مشخص نشود توسط محکمه تعیین می شود.تعداد و مکان ملاقات باید با توافق طرفین باشد. بنابراین تغییر مانعی ندارد.

آوای قانون : همسر من رابطه نامشروع داشت و من باشکایت به دادگاه از او طلاق گرفتم.آیا به او مهریه تعلق می گیرد؟

حجت الاسلام تیموری : حق مهریه به محض وقوع عقد برای زوجه ایجاد می شود . اگر زوجه بعد از عقد مرتکب خطا و گناه شود که مجازات دارد یا اگر جزو موارد ابطال عقد باشد که حق طلاق برای مرد ایجاد می شود و پرداخت مهریه کماکان پا برجاست.
توجه داشته باشید که برای ستم و تجاوز مهریه تعلق نمی گیرد . در این حالت اگر زن به دلیل زنا که تمایل طرف مقابل وجود داشته است مهریه درخواست کند مشروع نیست.البته موضوع سوال شامل این موضوع نیست.

دسترسی سریع
آوای قانون