آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

مستشار دادگاه تجدید نظر استان تهران: دادگاه تجدید نظر حق رسیدگی مجدد ندارد و فقط نظر دادگاه بدوی را رد می کند

مستشار دادگاه تجدید نظر استان تهران درباره محدوده اختیارات دادگاه تجدید نظر گفت: اگر دادگاه تجدید نظر نظری متفاوت داشته باشد، حکم دادگاه بدوی را قرار تلقی می کنند و جهت رسیدگی مجدد به دادگاه اولیه عودت می دهند.

1397/06/07
|
15:45
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت وگو با موضوع دادگاه تجدید نظر؛ وظایف و اختیارات و با حضور جواد میری مستشار دادگاه تجدید نظر استان تهران روانه آنتن شد.

جواد میری در آغاز با بیان اینکه وظیفه دادگاه های تجدید، رسیدگی به اعتراض نسبت به آرای محاکم است، گفت: تجدید نظر در دو بخش آرای کیفری و آرای حقوقی است و این بر اساس تقسیم بندی دادگاه های بدوی است.

وی افزود: در پرونده های حقوقی وقتی دادگاه بدوی یا اولیه وقتی رایی را صادر می کند، فرد محکوم شده به دلایلی که در قانون تصحری شده است، می تواند نسبت به رای صادر شده اعتراض کند که باید به مرحله تجدیدنظرخواهی برود.

وی با اشاره به اینکه تجدید نظرخواهی انواع و اقسام مختلف دارد، عنوان کرد: بیش از 80 مردم آراء محاکم را تجدید نظر خواهی می کنند. در قانون برای احقاق حق بهتر و دقت بیشتر پیش بینی شده است اما متاسفانه از این موضوع استفاده درستی نمی شود زیرا حتی در محاکمی که رای محرز و مشخص است و به درستی صادر شده است هم باز هم تجدید نظر خواهی می کند و پرونده در دادگاه تجدید نظر زمان زیادی را طی می کند و بعد از اطاله دادرسی، همان رای مجدد صادر می شود. این خلاء قانونی باعث سوء استفاده برخی افراد شده است.

مستشار دادگاه تجدید نظر استان تهران بیان کرد: یکی از دلایلی که پرونده ها در دادگاه تجدید نظر متراکم شده اند این است که عده ای از خلاء قانونی سوء استفاده می کنند. البته در برخی مواقع قانون نسبت به این حق تصریح دارد مانند 348 قانون آئین دادرسی که یک نفر می تواند اعتراض کند، دادگاه سندی که به آن استناد کرده است، اعتبار نداشته است.

وی افزود: یکی دیگر از مواردی که فرد محکوم می تواند نسبت به رای در دادگاه تجدید نظر اعتراض کند، ادعای مخالف بودن رای با موازین شرع یا مقررات قانونی است. به عنوان مثال یک نفر مطالبه وجه بابت فروش مشروبات الکی کند و دادگاه شما را محکوم کند در حالی که فروش مطالبات الکی یک معامله باطل است و حقی برای مطالبه وجه ندارد و چون از نظر شرعی، موضوع ایراد دارد، رای صادر شده رد می شود که این موضوع مسئله مهمی است.

میری درباره محدوده اختیارات دادگاه تجدید نظر عنوان کرد: اگر دادگاه تجدید نظر نظری متفاوت داشته باشد، حکم دادگاه بدوی را قرار تلقی می کنند و جهت رسیدگی مجدد به دادگاه اولیه عودت می دهند و در حقیقت دادگاه تجدید نظر حق رسیدگی ندارد و فقط نظر را رد می کند.

دسترسی سریع
آوای قانون