آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

وكیل پایه یك دادگستری؛ قولنامه ها از نظر قانونی قابل پیگیری هستند

برنامه "آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع ( نحوه تنظیم قولنامه ) با حضور دکتر پاک آئین ، وکیل پایه یک دادگستری روانه آنتن شد.

1396/02/23
|
14:50
|

رادیو گفت و گو : آیا قولنامه در قانون جایگاهی دارد و از لحاظ حقوقی قابل پیگیری است؟

پاک آیین : قولنامه در لغت به معنای وعده انجام کار ، عهد و پیمان و در محاوره به معنای قرار است.اولا در قوانین ما واژه ای با عنوان قولنامه نیامده و برخی از حقوقدانان در کتاب های خود در خصوص مبحث بیع و خسارات حاصل از عدم اجرای تعهدات مطالبی را در خصوص قولنامه بیان کرده اند.به لحاظ شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه عنوان قولنامه که زاییده عرف و اندیشه های حقوقی است. امروزه کاملا جای خود را باز کرده است و به اصطلاح مقبول و شناخته شده در بین مردم تبدیل شده است.بسیاری از دعاوی که در دادگاه ها اقامه می شود مربوط به عدم اجرای تعهداتی است که در قولنامه ها آمده است .

خرید و فروش اموال غیر منقول بر خلاف خرید و فروش مال منقول تشریفاتی است که معاملات ملک هم از نوع غیر منقول است.در مقابل معاملات تشریفاتی معاملات رضایی وجود دارد که بیشتر معاملات از این نوع هستند به این معنا که صرف توافق ، ایجاب و قبول و پیشنهاد معامله انجام میشود.

تشریفات معاملات اموال غیر منقول ثبت در دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی است.یعنی تا زمانی که فروش ملک در حضور مقام صلاحیت دار در دفتر ثبت نشود از نظر قانون معامله ای صورت نگرفته است.

برای ثبت دفتری به گواهی هایی از جمله پایان کار از شهرداری و گواهی آزاد بودن خرید و فروش ملک از اداره ثبت نیاز است و دریافت این مدارک زمان بر است.تا آماده کردن این گواهی ها و آماده کردن وجه خرید ملک خریدار و فروشنده برای ثبت قول و قرار به صورت رسمی قولنامه تنظیم می شود که صرفا یک پیمان مقدماتی است و وعده قرارداد است.

رادیو گفت و گو : آیا موارد استفاده از قولنامه بر اساس عرف جامعه تنها در بازار مسکن است و یا درموارد دیگر بیع هم کاربرد دارد؟

پاک آیین : براساس ماده 10 قانون مدنی طرفین در مقابل هم می توانند متعهد به انجام هر عملی شوند که مخالف قانون نباشد ، و انواع قراداد ها و قولنامه ها در این شرایط به رسمیت شناخته می شود.

اما بر اساس عرف از آنجایی که معاملات ملک تشریفاتی است و تمهیدات نیاز دارد و وجه مبادله شده زیاد است در عرف بیشتر درمورد معاملات مسکن رواج دارد.اما استفاده آن برای سایر موارد بلامانع است.

رادیو گفت و گو : در مورد نکاتی که برای جلوگیری از اختلاف خریدار و فروشنده در قولنامه چیست؟

پاک آیین : در تنظیم هر قراردادی لازم است شرایط اساسی برای صحت قرارداد حتما دیده شود.

1- هر دونفر قرارداد باید رضای کامل داشته باشند.یعنی قرارداد به صورت واقعی و نه صوری بسته شود چرا که ممکن است یکی یا هر دوی طرفین قصد دیگری داشته باشند و برای فرار از مالیات و انگیزه های دیگر قرار داد صوری تهیه کنند.از آنجایی که قصد و رضا برای انجام وجود ندارد قرارداد باطل است.

2-طرف قرارداد باید اصالتا وارد قرارداد شود یعنی خودش طرف قرار و مالک است یا به نمایندگی از مالک قرار داد را منعقد می کند .

اگر نماینده برای عقد قراداد حضور داشته باشد باید مدارک و اسناد قانونی مانند وکالت نامه رسمی ارائه نماید و نمایندگی خود را اعم از وکیل ، قیم ، سرپرست و ... به اثبات برساند.این موضوعی است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد.گرچه توافق در قولنامه با اراده نماینده صورت می گیرد اما عواقب آن متوجه مالک اصلی است.

3-در معامله املاک حتما توجه شود مورد معامله همان پلاکی است که در مبایعه نامه قید شده ،که اشتباهی صورت نگیرد.زیرا براساس ماده 199 قانون مدنی بروز این اشتباه سبب بطلان معامله خواهد شد.احراز این موضوع تنها با رویت سند رسمی ممکن می شود بنابراین توصیه می شود از معامله کردن املاکی که سند رسمی ندارند خودداری شود.

توجه داشته باشید در سند تک برگی ملک مختصات و پلاک ذکر شده است و قابل استعلام از سازمان ثبت می باشد.همچنین توقیف و بازداشت نبودن یک ملک اهمیت زیادی دارد که از طریق سازمان اسناد و املاک قابل پیگیری است.

برنامه "آوای قانون " سه شنبه ها و چهارشنبه ها ساعت 10:45 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
آوای قانون