ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

نشانه‌های اعتیاد کودکان به فضای مجازی را بشناسید

پژوهشگر فضای مجازی با هشدار درباره اثرات مخرب فضای مجازی، برخی از بارزترین نشانه‌های اعتیاد کودکان به این تکنولوژی را برشمرد.

1399/06/13
|
11:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " ترنج " با موضوع رابطه سواد رسانه‌ای خانواده برای حفظ امنیت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با حضور مهندس مجید قنبری، پژوهشگر، مولف و مدرس سواد رسانه‌ای روانه آنتن شد.

مجید قنبری در آغاز به خلا مقررات فضای مجازی در کشور اشاره و عنوان کرد: در دنیا مسائل حوزه کودکان و نوجوانان بررسی می‌شود و بر اساس آن قوانین و مقرراتی وضع می‌شود. به عنوان مثال در برخی از کشورها به پدر و مادرها اجازه نمی‌دهند عکس عریان و برهنه فرزند خود را در فضای مجازی منتشر کنند چون این تصاویر تاثیر نامطلوبی در بزرگسالی دارد.

وی با تاکید بر اینکه قواعد سواد رسانه‌ای به حفظ امنیت کودکان و نوجوانان کمک می‌کند اظهار کرد: در قاعده سواد رسانه‌ای، استاندارد‌های جهانی و ملی داریم. به عنوان مثال سازمان بهداشت جهانی متنی منتشر کرده است که قاعده استفاده کودکان از فضای مجازی را شرح داده است و در آن به صراحت اعلام شده است که در دوران شیرخوارگی حتی یک دقیقه نباید کودک را با فضای مجازی تنها گذاشت.

این پژوهشگر فضای مجازی با بیان این که ذهن کودکان بین تخیل و واقعیت، مرزی درنظر نمی‌گیرد، گفت: کودکان تا پیش از 7 سالگی آنچه را که تصور می‌کنند واقعیت می‌دانند و همین مسئله سبب می‌شود دچار ترس و اضطراب شوند.

قنبری ادامه داد: متاسفانه گاهی دیده می‌شود برخی ازمادران در زمان شیرخوردن کودکان برای آنها انیمیشن پخش می‌کنند و به اشتباه تصور میکنند کودکشان با تکنولوژی ارتباط برقرار می‌کند در حالی که هنوز هیچ خطی روی ذهن پاک این کودک نقش نبسته است و این انیمیشن با تعداد فریم‌های بالا ذهن او را خراب می‌کند.

وی با ابراز تاسف نسبت به آزاد و رها بودن فضای مجازی در کشور گفت: متاسفانه محتوای فضای مجازی در کشور رصد و کنترل نمی‌شود و با توجه به اینکه اکثر نرم افزارهای کاربردی و شبکه‌های اجتماعی غیر بومی هستند تسلطی بر آنچه که بر کودکان می‌گذرد نداریم.

این مدرس سواد رسانه‌ای در ادامه تاکید کرد: دیتاها و اطلاعات کنترل نشده و غیراستاندارد که وارد ذهن کودک می‌شود ارمغانی جز ناامنی برای او ندارد.

قنبری درباره اعتیاد فضای مجازی گفت: اعتیاد زمانی ایجاد می‌شود که مصرف رسانه‌ای از حد استاندارد خود خارج شود. این پدیده در بچه‌ها چند نشانه دارد. در این حالت کودکان ابتدا شروع به جویدن گوشه ناخن خود می‌کنند. علامت دوم درد در اعضای بدن است که به دلیل استفاده زیاد از وسیله‌های الکترونیک ایجاد می‌شود. مانند مشکلاتی که برای انگشتانشان به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: یک انسان عادی برای تامین رطوبت محیط داخلی چشم باید مدام پلک بزند اما زمانی که کودکان به یک وسیله و رسانه‌ای که دائما ذهن آنها را تهییج می‌کند خیره می‌شوند پلک زدن را فراموش می‌کنند. به همین دلیل پس از جداشدن از آن فضا آب ریزش چشمانشان زیاد می‌شود و دچار خارش چشم می‌شوند.

قنبری گفت: ترس و استرس به دلیل تصور کردن تخیل در واقعیت نیز از پیامدهای استفاده زیاد از فضای مجازی و تماشای بدون برنامه انیمیشن هاست.

دسترسی سریع
ترنج